Binance, Squid Game token (SQUID) için soruşturma başlattı

Geçtiğimiz günlerde dakikalar içinde %99'luk değer kaybı yaşayan ve fiyatın 2800 dolardan sıfıra indiği Squid Game token'la ilgili Binance borsası da soruşturma başlattı. Borsa sözcüsü yaptığı açıklamada fonların gittiği adreslerin kara listeye alınması da dahil, birçok önlem alacaklarını belirtti. Yaklaşık 3 milyon dolarlık fonla kaçan proje geliştiricileri, fonlarını "Tornado cash" adlı coin mikserine göndermişlerdi.

Dünyanın hacim anlamında en büyük borsası olan Binance, Squid Game token olayıyla ilgili olarak bir soruşturma başlattı. CoinDesk’e konuşan bir borsa sözcüsü, projeyi dolandırıcılık olarak tanımlarken borsanın da çöküşten zarar görenlere yardım etmek için elinden geleni yapacağını söyledi.

Kara listeye alınacak ve bulgular güvenlik güçlerine verilecek

Sözcü yaptığı açıklamada, Squid Game token geliştiricilerine bağlı hesapları kara listeye almak ve bu kişileri tespit etmek amacıyla blok zincir analizi yapmak da dahil olmak üzere bazı adımlar atılacağını söyledi. Binance ayrıca, ilgili yargı bölgelerinde deki güvenlik güçleriyle de konu hakkında elde ettiği bilgileri de paylaşacak.

Binance: BSC üzerindeki projelerde denetimimiz yok

Bilindiği üzere Binance’in merkeziyetsiz finans platformu olan Binance Smart Chain üzerinde birçok proje oluşturuluyor ve bunların bazıları dönem dönem hack’lenebiliyor ya da yaratıcıları tarafından fonlar çalınabiliyor. Binance ise platformun merkeziyetsiz olması nedeniyle kendisinin bir sorumluluğu olmadığını belirtiyor. SQUID konusunda da şirketten yapılan açıklamalarda, BSC’nin açık kaynaklı bir ekosistem olması sebebiyle şirketin bu ağ üzerinde üretilen projeler üzerinde bir sorumluluğu bulunmadığı ifade edildi.

“Herkes bir sonraki ‘uçacak’ projeyi arıyor”

Yatırımcıların kısa süre içinde yüksek kazançlar elde etmek için bu tür projelere araştırma yapmadan girdiklerini belirten Binance sözücüsü şu ifadeleri kullandı:

“Bu tür dolandırıcılık projelerinin sayısı son dönemde çok fazla arttı. Bunun sebebi ise, insanların bir sonraki ‘uçacak’ projeyi aramaları ve bunu bulduklarını düşündüklerinde, gerekli araştırmayı yapmadan projeye para koyabilmeleri…”

Geliştiricilerin fonlarının izlerini kaybettirmek için “tornado cash” adlı coin mikseri kullandıkları tespit edildi. Binance’ten yapılan açıklamada da fonların hala takip edilebildiği bilgisi verildi.

Hatırlanacağı üzere geçtiğimiz günlerde Squid Game token’ının değeri dakikalar içinde %99 oranında düşmüştü. Fiyat 2800 dolardan sıfıra inmişti. Squid token geliştiricileri de projeyi bıraktıklarını açıklamışlardı. Dolandırıcıların yaklaşık 3 milyon dolarlık fonla kaçtıkları düşünülüyor.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl