Binance US’in eski CEO’su madencilik devi Bitfury’ye geçti

Donald Trump döneminde ABD Para Kontrol Ofisi'ne başkanlık eden daha sonra ise BinanceUS'in başına geçmesine rağmen sadece 3 ay görevde kalan Brian Brooks, Hollanda merkezli Bitcoin madencilik şirketi Bitfury'nin CEO'su oldu. Kripto para endüstrisinin Avrupa'daki en değerli halka arz işlemini gerçekleştirmeye hazırlanan Bitfury'nin şirket değeri 1 milyar dolar olarak gösteriliyor.

brian-brooks

Kısa süre görev yaptığı Binance US’ten “stratejik yön konusundaki farklılıklar”ı sebep göstererek şaşırtıcı bir şekilde ayrılan, ABD Para Kontrol Ofisi eski başkanı Brian Brooks, Hollanda merkezli madencilik şirketi Bitfury’nin CEO’su oldu.

İngiliz medyasından Financial Times’ın duyurduğu habere göre Brooks; Valery Vavilov’un yerine bu göreve gelirken, 2011’de şirketi kuran isim de olan Vavilov ise “vizyondan sorumlu yönetici” konumuna geldi. Konuyla ilgili ise Bitfury’den resmi bir açıklama yapılmadı.

1 milyar dolar değerleme ile halka arza hazırlanıyorlar

Bilindiği üzere merkezi Amsterdam’da bulunan madencilik şirketi, bir süredir halka arz hazırlıkları yapıyordu. Bu çalışmaların duyurulmasından bir süre sonra Brooks hamlesinin gelmesi de dikkat çekiyor. Halka arzın 1 yıl içinde gerçekleşmesi bekleniyor ve bu hamleye Avrupa’nın en büyük kripto para halka arz adımı olarak bakılıyor. Bitfury, son olarak SPAC yoluyla Cipher Mining Technologies şirketini kurmuş ve ABD’nin teknoloji hisseleri borsası Nasdaq2ta listelenmişti.

Bitfury’nin halka arzdan da milyarlarca dolar fon elde etmesi bekleniyor.

Hatırlanacağı üzere Binance’in ABD’deki kolu olan şirkete Brooks gibi bir ismi ataması, borsanın şeffaf görünmeye çalıştığı yorumlarının yapılmasına sebep olmuştu. Binance, Brooks’un yerine hala CEO bulamazken, onun yerine Ağustos ayında geçici olarak finans yöneticisi (CFO) Joshua Sroge’yi getirmişti.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl