Binlerce Bitcoin satan madencilik firması krize girdi: 24 BTC kaldı!

Geçtiğimiz sene Nasdaq'ta listelenerek büyük bir adım atan ancak kripto paralardaki düşüşlerle son aylarda binlerce Bitcoin satmak zorunda kalan madencilik şirketi Core Scientific, büyük bir mâli krize girdi. SEC'ye yapılan bir bildirime göre şirket nakit kaynaklarının 2022 sonu veya daha erken bir zamanda bitmesini öngörüyor.

Bitcoin madencilik şirketi Core Scientific büyük bir mâli krize girdi. Şirket, krizin boyutlarıyla ilgili detayları da ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’na (SEC) yaptığı bildirimle açıkladı.

Teksas merkezli firma 2022 sonu veya daha öncesinde elinde hiç nakit kaynak kalmayacağını bildirdi. Bildirim 26 Ekim günü yapıldı. Yapılan açıklamada ayrıca bu ay sonu ve Kasım başı için bekleyen ödemelerin de yapılamayacağı kaydedildi.

26 milyon dolar ve 24 BTC kaldı

Şirketin SEC’ye yaptığı bildirimde krizin hangi boyutlarda olduğu da net şekilde görülüyor. 30 Eylül’de elinde 1050 BTC olan Core Scientific’te şu anda sadece 24 BTC kalmış durumda… Nakit rezervleri ise 26.6 milyon dolar… Yapılan açıklamada, şirketin Bitcoin fiyatındaki düşüşten ciddi şekilde olumsuz etkilendiği de belirtildi. Devam eden Celsius davası, artan elektrik maliyetleri ve Bitcoin hash rate’indeki artışlar da sebepler arasında gösterildi.

Teksas merkezli şirket bunlara ek olarak Celsius’un kendilerine 5.4 milyon dolarlık borcu olduğunu da duyurdu. Şirket, stratejik danışmanların işe alınması, ek sermaye artırımı veya mevcut sermaye yapısının yeniden yapılandırılması gibi adımlar atacağının da bilgisini verdi.

Core Scientific, yaz aylarında üst üste sırasıyla 7202 BTC, 1975 BTC ve 1125 BTC olmak üzere yüksek Bitcoin satışları yapmıştı. SEC’ye yapılan açıklamadan görülüyor ki, Core Scientific 1025 BTC’yi de Ekim ayında sattı…

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl