Bir AB ülkesi daha ChatGPT’ye soruşturma başlattı

İtalya'nın geçici de olsa yasakladığını duyurduğu ve Almanya'nın da araştırdığı ChatGPT konusunda son hamle ise bir başka AB ülkesi İspanya'dan geldi. Ülkenin veri koruma otoritesi AEPD, OpenAI şirketi hakkında soruşturma başlattı.

Aralık ayında resmen hayata geçen ve çılgınlık seviyesinde ilgi gören yapay zeka programı ChatGPT’nin kişisel verileri toplaması tartışılmaya devam ederken, son hamle ise İspanya’dan geldi. Ülkenin veri koruma regülatörü olan AEPD, İtalya’nın attığı adımı attı ve bir ön soruşturma başlattı. Regülatörün, AB’nin Genel Veri Koruma Regülasyonları’nın (GDPR) ihlal edilip edilmediğini araştıracağı ifade edildi.

Konuyla ilgili yapılan basın açıklamasında ise şu ifadeler kullanıldı:

“İspanyol Veri Koruma Otoritesi (AEPD), ChatGPT hizmetinin sahibi ABD şirketi OpenAI aleyhine, yönetmeliklere uygunluğun kontrol edilmesi için bir soruşturma ön başlatmıştır”

Açıklamada, AEPD’nin konuyla ilgili hangi detayları araştıracağı ise yazılmadı.

Regülatörün, soruşturma başlatmasına rağmen ChatGPT’ye henüz bir yasak getirmemesi de gözlerden kaçmadı. Mart ayı sonunda kişisel veri kullanımındaki ihlallerden ötürü sistem İtalya’da geçici olarak yasaklanmıştı. Reuters’ın geçtiği bilgiye göre İtalya bu ay sonu ChatGPT’yi yeniden başlatabilir.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl