Bir dönem sona erdi: Ripple’ın kurucu ismi McCaleb’in XRP’leri bitti

Ripple şirketinden ayrıldıktan sonra 9 milyar adetlik XRP tazminatına hak kazanan ve 2014'ten bu yana düzenli olarak elde ettiği XRP'leri satan Jed McCaleb, son satışlarını da yaptı ve bir döneme nokta koydu. Stellar Lumens kurucusunun cüzdanındaki son XRP'leri bu hafta satıldı. McCaleb'in satışlardan elde ettiği gelir 3 milyar doların üzerinde...

Ripple'ın kurucu ortağı jed mccaleb geçen ay 54 milyon XRP sattı

Ripple şirketinden ayrıldıktan sonra 9 milyar adet XRP’lik yüklü bir tazminat almaya hak kazanan ve Stellar Lumens’i kurduğu 2014 yılından bu yana parçalar halinde aldığı XRP’leri kademeli olarak satan Jed McCaleb artık satış yapamayacak ve dolayısıyla XRP fiyatı üzerinde de senelerdir oluşturduğu satış baskısını yaratamayacak.

Bir dönem sona erdi

McCaleb, tazminat konusunda Ripple şirketiyle anlaşmasının ardından, eline geçen XRP’leri sürekli olarak satacağını açıklamıştı. XLM kurucusu daha sonra Ripple yöneticileriyle, bir anlaşma yapmış ve toptan satış yerine kademeli elde çıkarma yapmayı kabul etmişti. İşte McCaleb’in tazminat olarak aldığı XRP’lerin son bölümü de bu hafta sonu satıldı ve 9 yıllık dönem resmen sona ermiş oldu. McCaleb, 8 yılda aldığı 9 milyar adet XRP’lerin hepsini sattı. Stellar’ın yaratıcısının sattığı XRP’ler, toplam arzın yaklaşık %19’una tekabül ediyordu.

Toplam 3 milyar dolarlık + 708 BTC’lik satış

McCaleb’in satışlarını tamamlamasının ardından rakamlar da daha net şekilde ortaya çıkmaya başladı. Ünlü yatırımcının XRP satışlarından 3 milyar doların yanında 708 BTC de elde ettiği görülüyor. McCaleb’in satışlarının büyük bölümünün de, SEC tarafından açılan “kayıtsız menkul kıymet satışı” davasından sonra gelmesi de dikkat çekiyor.

McCaleb, davanın açıldığı 20 Aralık 2020 tarihinden sonra 2.56 milyar dolarlık XRP sattı. SEC’nin davasından önce sattığı XRP’leri Bitcoin’e çeviren McCaleb, davanın ardından ise hiçbir XRP’yi Bitcoin’e dönüştürmedi ve dolarda kaldı. Elde edilen 708 BTC’nin hepsi, dava öncesi satışlara aitti.

Son 24 saatte Bitcoin ve kripto paralardaki genel yükselişten de olumlu şekilde etkilenen XRP, şu anda yaklşık 0.36 dolardan işlem görüyor. SEC ile olan davasına rağmen hem 2021 boğa sezonunda hem de düşüşlerin ardından ilk 10 kripto para dışına hiç çıkmamıştı. XRP, 2018 yılının Ocak ayında müthiş bir yükseliş hareketi göstermiş ve 3.5 dolara kadar çıkmıştı.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl