Coinbase yöneticilerine dava açıldı: 3 önemli suçlama

Son dönemde SEC ile arasında menkul kıymet satışı konusuna önemli bir tartışma ve gerginlik olan Coinbase borsasına şimdi de içeriden bir darbe geldi! Bir şirket hissedarı, içinde CEO Brian Armstrong'un da bulunduğu şirket yöneticilerine borsa adına dava açtı. Davanın sonucunda Armstrong ve diğer yöneticiler borsaya ve davacı hissedara tazminat ödemek zorunda kalabilir.

ABD ve dünyanın en büyük kripto para borsalarından biri olan Coinbase borsasına, Donald Kocher adında bir hissedar, şirketin iyi giden performansının yöneticilerin kötü yönetimi nedeniyle bozulduğunu iddia ederek dava açtı.

“Büyük müşteri akını sonucu hizmetler aksadı”

Dava dosyasındaki bilgilere göre hissedar, Coinbase’in Nisan 2021’de Nasdaq’ta listelenmeden önce, yöneticileri tarafından bazı alanlarda kamuya yanlış tanıtıldığını ve ciddi şekilde kötü bir yönetim sergilendiğini iddia ediyor. Şikayetçi hissedar, Coinbase’in o dönem çok büyük bir reklam kampanyası yapıp, borsaya adeta kullanıcı akını olmasına yol açtığını, bunun sonucunda da işlemlerde oluşan yoğun artış sebebiyle şirketin gerekli hizmetleri sergileyemediğini belirtiyor.

“Yeni gelen müşteriler savunmasız şekilde zarar gördü”

Tüm bu beklenmedik hızlı büyüme nedeniyle, şirketin olması gereken büyüme stratejisinin de bozulduğunu iddia eden hissedar böyle bir durumun kullanıcı ve müşterilerin tamamen aleyhine olduğunu söyledi:

“Coinbase’in müşteri seviyesini uzun vadede artırma çabaları bu sayede geri tepmiş ve borsaya yeni katılan müşteri grubu da hem kripto para dünyasına karşı savunmasız bırakılmış hem de zarar görmüşlerdir”

“Menkul kıymet yasaları da ihlal edildi”

Davacı hissedar, Coinbase’in son dönemde SEC ile yaşadığı menkul kıymet listelenmesi konusuna da şikayetinde yer verdi ve Coinbase’in halka arz olmasının, ülkedeki menkul kıymet yasalarını da ihlal ettiğini belirtti. Bilindiği üzere SEC, son olarak Coinbase’in listelediği 9 token’ın menkul kıymet olduğunu belirtmiş ve bu konuda soruşturma açmıştı. CEO Brian Armstrong ise bu konuda sert tepki göstermiş ve Coinbase’in hiçbir zaman menkul kıymet listelemediğini iddia etmişti.

Brian Armstrong, Fred Ehrsam, Marc Andreesen…

Mahkeme dosyasında hissedarın şikayetçi olduğu isimler arasında ise kripto para ve finans dünyasının tanıdığı önemli isimler bulunuyor. CEO Brian Armstrong, CFO Alesia Haas ve muhasebeden sorumlu baş yönetici Jennifer Jones’a ek olarak; Fred Ehrsam, Marc Andreesen, Kathryn Haun, Gokul Rajaram ve Fred Wilson dosyada savunma tarafı olarak görülüyor.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl