Bir “kripto bankası” daha çekim işlemlerini kapattı: Vauld resmen duyurdu

Haziran ayı başında Celsius'un platformdan çekim işlemlerini durdurmasının ardından şimdi de Singapur merkezli kripto borç ve faiz verme şirketi Vauld, yaşadığı finansal zorluklar sebebiyle aynı adımı attı ve çekim işlemlerini durdurdu. Açıklama CEO Bathija tarafından da resmen yapıldı.

hack (3)

Kripto para piyasaları zor günler yaşamaya devam ederken, bu dönemin ön plâna çıkan şirketleri ise “kripto bankası” olarak da bilinen kredi ve faiz platformları oldu. Mayıs ayı başında Terra ekosisteminin faiz protokolü Anchor’un yaşadıkları, LUNA/UST çöküşüyle sonuçlanırken, bu çöküş Celsius, 3AC, BlockFi gibi şirketleri de zor duruma sokmuştu.

Celsius şirketi 12 Haziran’da fon çekim işlemlerini durdurduğunu açıklamıştı. Celsius müşterileri, 1 aya yakın bir zaman geçmesine rağmen hala fonlarını platformdan çekemezken, aynı hamle Singapur merkezli Vauld’dan da geldi.

Yatırma ve diğer trade işlemleri de durdu

Şirket CEO’su Darshan Bathija, finansal zorlukları sebep göstererek “bu zor kararı almak zorunda olduklarını” söyledi ve platformdan fon çekim işlemlerini askıya aldıklarını açıkladı. Vauld ayrıca çekim işlemleri haricinde yatırma ve trade işlemlerini de tamamen durdurdu. Celsius’ta ise bu işlemler yapılabiliyor.

Terra/UST, Celsius, piyasa volatilitesi ve 3AC’yi sebep gösterdi

Bathija yaptığı açıklamada bu kararı almalarındaki nedenin, birçok sebebin birleşimi olduğunu söyledi ve Celsius’un çekim işlemlerini durdurduğu 12 Haziran gününden bu yana kendilerinden yapılan çekimlerin 198 milyon doları bulduğu bilgisini verdi. Terra/UST çöküşü, Celsius’un kararı, piyasadaki genel volatilite ve 3AC’nin iflasının kendilerini de olumsuz etkilendiğini belirten Bathija, finansal durumlarının zorda olduğunu söyledi ancak hissedarların ve yatırımcıların haklarını korumak için her şeyi yapacaklarını aktardı.

Yeniden yapılanma için hukuki destek alacaklar

Vauld, muhtemel yeniden yapılanma seçeneklerini de araştırırken, bir finansal bir de hukuki danışmanlık şirketiyle anlaşma sağladı. İki şirket, Vauld’un hem Hindistan hem de Singapur operasyonları için destek verecek. Singapur merkezli olan Vauld’un, Hindistan’da da çok ciddi faaliyetleri olduğu biliniyor.

“Borçların ertelenmesini talep edeceğiz”

CEO Bathija ayrıca Singapur mahkemelerinden borçların ertelenmesi konusunda bir karar da talep edeceklerini, bu sayede kendileri için bir nefes alma alanı açılacağını belirterek, “Böylece yeniden yapılanma uygulamamızı daha iyi şekilde yerine getirebileceğiz” dedi.

Dev şirketlerin desteği arkasındaydı ama…

Eski adı Bank of Hodlers olan Vauld, Peter Thiel’in Valar Ventures şirketi, Coinbase Ventures ve Pantera Capital gibi büyük yatırımcılar tarafından destekleniyor. Firma bugüne kadar toplam 27.5 milyon dolar yatırım aldı ancak Coinbase’in dâhi, ekonomik kriz sebepli çalışan sayısını azalttığı bir dönemde Vauld gibi şirketlerin de işi zor gözüküyor.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl