Birleşik Krallık bakanı: Kripto merkezi olmak istiyoruz

Birleşik Krallık Dijital Teknoloji Bakanı Chris Philp, Londra başta olmak üzere birçok şehri kripto para merkezi yapmak istediklerini söyledi. Philp, "Bunu yaparken yatırımcıları ve kamuyu korumalı, para aklama gibi suç unsurlarını da önlemeliyiz" dedi.

Son 1 yılda getirdiği regülasyon kurallarıyla dünyanın en sert kripto para kontrol mekanizmasına sahip yargı bölgelerinden biri olan Birleşik Krallık’ta teknoloji bakanı olan Chris Philp’ten kripto paralar konusunda olumlu açıklamalar geldi.

Birleşik Krallık bünyesinde, bir resmi devlet bakanı tarafından ilk kez bu denli pozitif yorumlar yapılırken Philp, ülkesinde birçok kripto para dostu şehir ve merkez yaratmak istediklerini söyledi.

“Hem merkez olmalı hem de suçu önleyebilmeliyiz”

ABD medyasından Bloomberg’in bir radyo programına konuşan bakan, “Birleşik Krallık ve özellikle Londra’nın önemli bir kripto para merkezi olmasını istiyoruz. Tabii ki bunu yaparken, halkı ve kamuyu korumayı, ayrıca özellikle para aklama tarzında suç teşkil eden aktiviteleri de önlemek istiyoruz. Kripto paraalrın yaptırımları delmek gibi hareketlerde kullanılmasını da engelleyebilmeliyiz” dedi.

“Nasdaq, Londra’dan daha kötü etkilendi”

Geçtiğimiz hafta katıldığı bir teknoloji konferansında Londra Borsası’nda listelenen bazı teknoloji şirketlerinin CEO ve yöneticileriyle konuşma fırsatı bulduğunu dile getiren Philp, Londra borsasının bu dönemde Nasdaq’tan daha iyi korunmayı başardığını söyledi:

“Geçen hafta Londra Teknoloji Haftası’ndaydım ve orada birçok CEO ve yöneticiyle konuşma fırsatı buldum. Hepsi bana dünyadaki hisse senetleri düşüşünden en çok etkilenen borsanın Nasdaq olduğunu ve Londra Borsası’nda da değil de, orada listelenmiş olsalardı, çok daha büyük bir darbe almış olacaklarını söylediler”

Bakan ayrıca son dönemde dünyada yaşanan krizin İngiltere ve Birleşik Krallık’ın diğer ülkelere etkisi konusunda da şu ifadeleri kullandı:

“Hazine Bakanlığı, hem merkez bankası hem de Finansal Davranış Otoritesi’yle iletişim halind eolmaya devam ediyor. Bilançonun doğru şekilde kontrol edildiğinden emin olmak için kurumlar arası iletişi üst seviyede”

Birleşik Krallık Hazine Bakanlığı Nisan ayında yaptığı açıklamada ülkeyi bir krpto para merkezi haline getirme amacında olduklarını duyurmuştu.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl