Birleşik Krallık finans otoritesinden FTX uyarısı: Biz izin vermedik

Kripto paralar konusunda özellikle son 1 senede uyguladığı yasaklarla önplâna çıkan Birleşik Krallık'ta Finansal Davranış Otoritesi (FCA) bu kez de FTX borsası hakkında bir açıklama yaptı ve platformun hiçbir şekilde kendilerinden lisans ya da izin almadığını belirtti. FCA, "Şirket, bizim tarafımızdan hiçbir izni olmamasına rağmen müşterilere hizmetlerini sunmaya devam etmektedir" dedi.

fca

Birleşik Krallık regülatörü FCA, bu kez de FTX borsasını hedef aldı. Son dönemde özellikle “off-shore” merkezli şirketlere karşı sıkı bir denetim başlatan FCA, şimi de milyarder CEO Sam Bankman-Fried’ın yönettiği FTX ile ilgili sert bir açıklama yaptı.

“Bizi izin ya da lisans vermedik”

FCA yayımladığı yazıda, Bahamalar merkezli şirkete herhangi bir şekilde izin verilmediği halde İngiliz müşşterilere hizmet vermeye devam ettiği kaydedildi:

“Bu şirkete bizim tarafımızdan herhangi bir izin ya da lisans verilmemiştir ancak firma Birleşik Krallık bölgesindeki müşterilere hizmetler sunmaya devam etmektedir”

Binance de hedefteydi

FTX borsasından konuyla ilgili henüz bir açıklama yapılmazken, FCA’in geçen sene benzer bir hamleyi Binance için de yaptığı bşliniyor. Binance’in müşterilerine ve Birleşik Krallık vatandaşlarına yüksek risk barındıran hizmetler sunduğunu belirten FCA, borsanın en basit kuşkuları dahi gideremediğini ifade etmişti.

Ancak Binance daha sonra ülkede regüle olma adına birçok adım atmıştı. Hatta borsa CEO’su CZ, Londra’da içinde Hazine Bakanlığı yetkililerinin de olduğu bir toplantıya katılmış ve burada geçmişte bazı hatalar yapmalarına rağmen artık tamamen regüle olmak istediklerini söylemişti. Toplantı Londra’nın ünlü Downing Sokağı’nda Mart ayında gerçekleşmişti.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl