Birleşik Krallık regülatöründen kripto para şirketlerine uyarı

Özellikle 2021'in yaz aylarında birçok kripto para borsasının kampanyalarına yasak getiren, reklamlarını ise metro ve otobüs duraklarından kaldıran Birleşik Krallık Finansal Davranış Otoritesi (FCA), kripto para şirketlerine, kara para aklama karşıtı regülasyonlara uyum için son tarihin yaklaştığını belirten bir uyarı gönderdi.

Birleşik Krallık’ta son dönemde kripto para şirketlerine karşı takındığı sert tavırla bilinen FCA, bu şirketlere yeni bir uyarı daha gönderdi. Kurum uyarısında, kara para aklama karşıtı kurallarına uyum için kayıt süresinin dolmak üzere olduğunu belirtti.

Kripto para şirketlerinin müşterilerine karşı açık ve net olmalarını talep eden FCA ayrıca, borsaların saklama hizmetlerini de yakından kontrol etmeye devam edeceğini ve “sorumlu bir inovasyon” hareketi için piyasa birliğinin sağlanması ve müşteri korunmasının da sorunsuz şekilde oluşturulması gerektiğini belirtti.

Dev şirketler de cevap bekliyor

FCA’in bu açıklamasının Birleşik Krallık’ta hizmet veren saklama hizmet sağlayıcısı Copper ve yeni tarz bankacılık şirketi Revolut’un yaptıkları başvurunun cevaplarını beklediği bir döneme gelmesi de dikkat çekiyor. Diğer şirketler için de süre 31 Mart’ta doluyor. Süreç boyunca kayıt yaptırmayanlar ya da FCA’den onay almayan şirketlerin Birleşik Krallık’ta faaliyetlerini sonlandırması talep edilecek.

Şirketler çıkış yapmak istiyor

Bilindiği üzere arkasında SBI Holdings’in olduğu B2C2 şirketi, bu yargı bölgesindeki regülasyonların sertliğinden ötürü, Birleşik Krallık hizmetlerini sonlandırmak zorunda kalmıştı. İngiliz medyasındaki haberlere göre ise, bölgeden regülasyonlar sebebiyle çıkış yapan tek şirket B2C2 değil. ANcak diğer şirketler hakkında herhangi resmi bir çıkış kararı ise henüz belirtilmiyor. İsmi verilmeyen ancak büyük ölçekte olan şirketlerden birinin de, alternatif yargı bölgeleri üzerinde çalıştığı iddia ediliyor.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl