Birleşik Krallık’ın yeni başbakanı Liz Truss oldu: Kripto hakkında ne demişti?

Boris Johnson'ın istifasının ardından Birleşik Krallık'ta Muhafazakar Parti'nin başkanlık yarışını Liz Truss kazandı. Kripto para dostu olan Richi Sunak'ı mağlup eden Truss Birleşik Krallık'ın yeni başbakanı oldu. Truss'ın kripto paralar hakkında çok fazla açıklaması olmasa da, 2018'de "Kripto paralara karşı hoşgörülü bakış açısına sahip olmalıyız" diye attığı bir tweet bulunuyor.

Birleşik Krallık’ta Muhafazakar Parti’deki başkanlık yarışını Liz Truss kazandı.

60 bin oya karşılık 81 bin oyla Richi Sunak’ı geride bırakan Truss, yarın Johnson’ın istifasını Kraliçe 2. Elizabeth’e resmen sunmasının ardından göreve başlayacak.

Kripto hakkında net değil…

Liz Truss’ın kripto paralara bakış açısı şu an için çok fazla bilinmiyor ancak 2018’de Hazine Bakanlığı’nın başında bulunduğu dönemde attığı bir tweet de dikkat çekiyor. Truss o dönem, “Kripto paraları, potansiyellerini kötü şekilde kullanmadan hoşgörüyle karşılamamız lazım. Refahı seviyelerini azaltan düzenlemeleri kaldırarak serbest girişim alanlarını özgürleştirin” demişti.

Sunak’ın kripto projesini sürdürecek mi?

Truss ile Sunak’ın kripto paralara bakış açısını kıyasladığımızda Sunak açık ara öne geçiyor. Johnson’ın istifasından önce maliye bakanlığından istifa eden Sunak, birkaç kez Birleşik Krallık’ı “bir kripto merkezi” yapma herefi olduğunu söylemişti. Sunak ve onun döneminin hazine bakanı olan John Glen, yeni Finansal Hizmetler ve Piyasalar yasa tasarısı için önemli çalışmalar yapmışlardı. İkilinin bu yasa tasarısında sabit coin’lerin regüle edilmesi kripto para ödemelerinin yasallaşması da yer alıyordu. Uzmanlar bu tasarının özellikle Brexit sonrasında finansal sektörü “büyümesi için serbest bırakmak” anlamına geldiğini belirtiyorlardı. İşte yeni başbakan Truss’ın bu yasa tasarısına destek verip vermeyeceği de merakla beklenecek adımlarından olacak.

Tabii ki Truss’ın maliye bakanı olarak seçeceği kişi de, Birleşik Krallık’ın bu konudaki bakış açısını göstermesi bakımından önemli olacak.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl