Bitcoin haberleri - Uzmancoin - Kripto para ve altcoin

Birleşik Krallık’ta 180 milyon poundluk rekor kripto para operasyonu

Son dönemde kripto para yasaklarıyla önplâna çıkan Birleşik Krallık'ta 24 Haziran'daki 114 milyon poundluk dev kara para aklama operasyonunun ardından şimdi de bu soruşturmanın devamı kapsamında 180 milyon poundluk kripto para ele geçirildi. Yakalanan fonların büyüklüğü, kripto para anlamında ülke tarihinin rekorunu kırdı.

Birleşik Krallık’ta güvenlik güçleri bölgenin en büyük operasyonlarından birini düzenledi ve yaklaşık 180 milyon poundluk (2 milyar 145 milyon TL) kripto para ele geçirildi. 24 Haziran’da da 114 milyon poundluk yine çok büyük bir operasyon gerçekleştirilmişti.

Uluslararası kara para aklama soruşturma kapsamında yapıldı

İki operasyonun da, suç işlenerek elde edilen varlıkların transferi konusunda alınan bir istihbarat sebebiyle yapıldığı ve Birleşik Krallık’ın Ekonomik Suçlar Birliği tarafından icra edildiği belirtildi. Operasyonlar, şu anda uluslararası alanda devam eden bir kara para aklama soruşturmasının parçası olarak görülüyor.

1 ayda iki rekor kırıldı

24 Haziran’daki operasyonda yakalanan 39 yaşındaki bir kadının, bu tarihten itibaren sorguya çekildiği, ve ondan gelen bilgiler doğrultusunda ikinci büyük operasyonun yapıldığı belirtildi. Bu kişi daha sonra da kefaletle serbest bırakıldı. İki operasyon da ülkede ele geçirilen kripto paraların büyüklüğü açısından rekor olarak kayıtlara geçti.

“Operasyon önümüzdeki aylarda da devam edecek”

Konuyla ilgili konuşan dedektif Joe Ryan, kısa sürede ele geçirilen bu büyük meblağın operasyonlarda dönüm noktası olduğunu ifade ederek şunları söyledi:

“1 aydan az bir süre önce 114 milyon poundluk bir operasyon yaptık. O operasyon için çok çalışmıştık. Bu paranın ele geçirilmesinden sonra durum biraz daha karmaşıklaştı ancak parayı takip etmeyi ve arkasındaki bağlantıları tespit etmeyi başardık. Bugünkü ele geçirme, önümmüzdeki aylarda da devam edecek olan bu operasyon için çok önemli bir dönüm noktası.”

“Nakit hala kral”

Komiser Yardımcısı Graham McNulty ise dijital platformların gelişmesiyle birlikte suçluların paralarını aklamak için bu alanı da kullanmaya başladığını belirtti ve şu ifadeleri kullandı:

“Para aklama çeşitli birçok yolla yapılıyor. Suçlular için nakit hala kral konumunda. Dijital platformlar geliştikçe bu alanı da kullanmaya başladılar. Ancak bizim de bu alanda yüksek derecede eğitim almış birçok memurumuz bulunuyor”

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl