Binance müşterilerinin Birleşik Krallık ödeme ağı ile sterlin işlemleri durduruldu

Son dönemde kripto paralar konusunda Çin ve Güney Kore gibi sert adımlar atan Birleşik Krallık'ta Binance müşterilerinin, ülkenin büyük ödeme sistemlerinden birini kullanarak İngiliz sterlini yatırma ve çekme işlemleri durduruldu.

Binance, pazartesi günü yaptığı açıklamada da, platformda “hızlı ödemeler” (Faster Payments) olarak bilinen uygulamanın bakım nedeniyle askıya alındığını ve bu yüzden sterlin işlemlerinin durdurulduğunu açıklamıştı.

Ülkedeki en önemli uygulamalardan…

Bankaların ödemeleri hızlı bir şekilde işleme koymak için kullandığı bir hizmet olan “Faster Payments”, geleneksel para birimlerini borsaya (ve borsadan) taşımak için en önemli uygulamalardan biri olarak görülüyor.

Direkt olarak yapılamıyor

Binance’in resmi internet sitesi, müşterilerin banka debit kartlarını kullanarak hala para gönderebileceklerini belirtse de, “Faster Payments”a erişimin sağlanamaması Birleşik Krallık kullanıcılarının borsadan direkt olarak banka hesaplarına hızlı şekilde para taşıma işlemlerini büyük ölçüde engellemiş durumda…

Konuyla ilgili birçok kullanıcı özellikle Twitter’dan Binance hesabına mesaj atarken, Faster Payments’ın da bilgi vermemesi dikkat çekiyor.

Engelleme, FCA’nın talimatından sonra geldi

Faster Payments hamlesi, İngiltere Finansal Davranış Otoritesi’nin (FCA) Cuma günü, Binance’in Birleşik Krallık’taki temsilcisine, geleneksel para birimleriyle yapılan her işlemi durdurma talimatı vermesinden sonra geldi.

“Direkt etkisi yok”

Binance ayrıca geçtiğimiz ay, FCA ile yapılan detaylı görüşmelerin ardından kayıtlı bir kripto borsası olma başvurusunu geri çekmişti. Birçok ülke gibi Birleşik Krallık da, borsaları regüle ederken, kara para aklama ve terörizm finansmanı gibi noktaları öncelikli tutuyor. Binance ayrıca, hafta sonu yaptığı açıklamada da FCA’nın müdahalesinin Binance.com’da sağlanan hizmetler üzerinde direkt olarak bir etkisi olmadığını aktarmıştı.

Başka bir şirket üzerinden erişim var

Öte yandan Binance’in resmi sitesinde verilen bilgilere göre; borsa Faster Payments’a ve onun gibi olan euro bölgesindeki “Single Euro Payments Area” (SEPA) adlı başka bir sisteme, Clear Junction adlı başka bir şirket vasıtasıyla da erişebiliyor. Clear Junction şirketi de aynı zamanda FCA tarafından onaylı ve regüle bir firma.

Clear Junction CEO’su Dima Kats, konuyla ilgili yorum yapmazken, sadece regülasyonları dikkatli şekilde takip ettiklerinin bilgisini verdi.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl