Birleşik Krallık’ta kripto para şirketlerinin reklamlarına yasak

Yaz aylarında metro ve otobüs duraklarındaki kripto para reklamlarının kaldırıldığı Birleşik Krallık'ta reklam denetleyicisi kurum ASA bu kez de 7 şirketin bazı reklamlarına yasak getirdi. Reklam veren şirketlerin arasında Kraken, Coinbase ve eToro gibi kripto para borsalarının yanısıra Bitcoin kampanyası yapan Papa John's pizza restoranı da bulunuyor.

bitcoin-ingiltere

Birleşik Krallık’taki reklam denetleme kurumu ASA, kripto para reklamlarına karşı sert tavrını sürdüreceğini bir kez daha gösterdi. Kurum bugün yaptığı açıklamada kripto varlıkların “kırmızı alarm” önceliğinde olduğunu belirterek bazı şirketlerin reklamlarına yasak getirdi.

Coinbase, Kraken, eToro, Coinburp, EXMO, Luno gibi borsaların yanısıra dünyaca ünlü pizza restoranı Papa John’s’un da bazı reklamlarının, Reklam Standartları Otoritesi’nin (ASA) kurallarını çiğnediği belirtildi. ASA’dan yapılan açıklamada ayrıca 2022 yılında daha detaylı bir rehberin ortaya konulacağı ve yasakların da bu değişim projesi kapsamında uygulandığı belirtildi. Kurum, bundan sonra NFT’ler ve fan token’lara da, reklam standartlarına uymamaları durumunda yaptırım uygulanacağını duyurdu.

“10 poundluk bedava Bitcoin”

Pizza restoranı Papa John’s’un hem websitesi hem de Twitter’da yer alan reklamında “10 poundluk bedava Bitcoin… 30 pound harcayınca 15 pound cebinizde kalsın ve Luno’dan 10 poundluk Bitcoin kazanın” yazdığı belirtilirken,.Coinbase’in Facebook üzerinde verdiği bir ücretli reklamda ise “2010 yılında alınan 5 poundluk Bitcoin, bugün 100 bin pound değerinde. Bir sonraki 10 yılı kaçırmayın ve Coinbase’de bugün işlem yapmaya başlayın” yazdığı aktarıldı. .

ASA açıklamasında, şirketlerin, yatırımcıların kripto paralar konusundaki tecrübesizliğinden yararlandığını, vârolan riskin reklamlarda açık şekilde belirtilmediğini ve özellikle ileriye yönelik beklentiler konusunda yanlış yönlendirme yapıldığını belirtti. Kurum ayrıca, bu kadar volatil ve karmaşık bir konuda, şirketleri daha dikkatli olmaya çağırdı.

Şirketlere hiçbir maddi ceza verilmezken, reklamlarda kripto paraların Birleşik Krallık’ta regüle edilmediğini ve fiyatların artması gibi düşme ihtimalinin de bulunduğunun belirtilmesi gerektiği vurgulandı.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl