Birleşik Krallık’tan kripto para şirketlerine: Herkes hazır olsun

Birleşik Krallık SPK'sı FCA, kripto reklamı yapan şirketlerin FCA tarafından oluşturulan geçerli finansal tanıtım çerçevesine uymaları gerektiğini ve uyumun 8 Ekim 2023'e kadar beklendiğini açıkladı.

Birleşik Krallık’taki müşterileri kripto para reklamlarıyla hedefleyen şirketler yeni düzenlemelere artık uymak zorunda. Ada ülkesinde ikamet edenlere kripto para pazarlayan şirketler, 8 Ekim 2023 tarihinden itibaren FCA’nın mevcut finansal promosyon düzenlemesine tabi olacak.

Aktarılana göre, finansal tanıtım geniş kapsamlı ve teknolojik açıdan tarafsız olmakla birlikte, web siteleri, sosyal medya paylaşımları, mobil uygulamalar ve çevrim içi reklamlar için geçerli.

Duyuruda, şirketlerin kayıt için başvurmaları ve onaylanmaları halinde bir ücret ödemeleri gerekeceği belirtildi.

Firmaların talebe yanıt vermek için 1 ayı var

Düzenleyici kurum, ayrıca şirketlerden bildirimle ilgili olarak hangi adımları attıklarını netleştirmelerini talep etti. Kural bu yılın sonuna kadar yürürlüğe girmeyecek olsa da firmaların talebe yanıt vermek için 4 Ağustos’a kadar süreleri var.

FCA, sadece Birleşik Krallık’ta değil, yurtdışında da faaliyet gösteren kuruluşları hedef alacağını belirterek, bir şirketin pazarlama planının İngiliz müşterileri üzerinde herhangi bir şekilde etkisi olması halinde, bunun kendi yetki alanına gireceğini söyledi.

Birleşik Krallık, tek tip kripto çerçevesi oluşturma yolunda ilerliyor

Geçtiğimiz ayın başlarında, Birleşik Krallık’taki yetkililer “kripto varlık” finansal promosyonları yapan şirketler için gerekli yönergeleri sağlamak üzere bir danışma süreci başlatmıştı. Bu bilgi toplamanın amacı, bir işletmenin ne tür tanıtım standartlarını karşılaması gerektiğini belirlemek. Bu süreç bu yıl 10 Ağustos’a kadar sona erecek.

Birleşik Krallık, kripto para alım satımını yönetmek için bir mevzuatın getirilmesi de dahil olmak üzere, kripto para işletmelerine tek tip bir çerçeve oluşturma yolunda önemli adımlar attı.

FCA Denetim, Politika ve Rekabet, Piyasalar İcra Direktörü Sarah Pritchard, ocak ayında kurumun “bu kurallara uymayan firmalar için tetikte olacağı” konusunda uyarmış ve gerekli olması halinde yaptırım uygulayacaklarını söylemişti.

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl