BM: Kuzey Kore, kripto para borsaları ve bankalardan 2 milyar dolar çaldı

BM tarafından hazırlanan yeni bir raporda, Kuzey Kore'nin kripto para borsaları ve bankalara yapılan siber saldırılarla milyar doları bulan gelir elde ettiği, bu gelirleri kitle imha silahları programlarını finanse etmede kullandığı belirtildi.

Birleşmiş Milletler’e göre, Kuzey Kore, kripto para borsaları ve bankaları hack’leyerek 2 milyar dolar civarında kazanç elde etti.

Reuters dahil olmak üzere ana akım medya kuruluşları tarafından görülen özel raporda, Kuzey Kore’nin kitle imha silahları programları için yaygın ve giderek daha sofistike siber saldırıları kullandığı ifade ediliyor.

Raporun bir bölümünde şöyle deniyor:

“Çoğu Genel Keşif Bürosu yönetimi altında faaliyet gösteren Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti’nin siber aktörleri, WMD (kitle imha silahları) programları için şimdiye kadar tahmini olarak 2 milyar ABD Doları kadar para elde ettiler.”

Birleşmiş Milletler uzmanları, Kuzey Kore’nin kripto para borsalarına karşı saldırılarının geleneksel bankacılık sektöründen daha az hükümet gözetimi ve düzenlemelerine tabi ve izlenmesi zor olan yollardan gelir üretmesine izin verdiğini söylediler.

Bu yılın başlarında yine Birleşmiş Milletler tarafından yayınlanan bir başka raporda, Kuzey Kore’nin nükleer ve füze programlarına uygulanan yaptırımları atlamak için büyük kripto para saldırıları gerçekleştirdiği yazılmıştı.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl