BIS anketi: 10 merkez bankasından 9’u dijital parayı araştırıyor

Merkez bankalarının kendi aralarındaki toptan ödemeleri için kullanılan bir küresel kurum olan Uluslararası Ödemeler Bankası'nın (BIS) 2021 yılında yaptığı bir ankete göre merkez bankalarının 10'da 9'u şu anda CBDC oluşturma çalışmalarına ya başladı ya da en azından bu konuda araştırma başlattı. Merkez bankalarının önemli bir bölümü ayrıca sabit coin'ler ile diğer kripto paraları da araştırdıklarını aktardılar.

Çin’in en erken davrandığı merkez bankası dijital paraları (CBDC’ler) konusunda BIS, 2021 yılını kapsayan bir anket düzenledi. Anket sonucuna göre, 10 ülkeden 9’u en azından CBDC’ler konusunda araştırma yapıyor. Araştırma safhasını geçen ve şimdiden CBDC oluşturma çalışmalarına başlayanlar da mevcut.

Perakende CBDC çıkarmak isteyen sayısı daha fazla

BIS’in araştırmasında bir önemli sonuç daha çıktı ve perakende ödemeler için CBDC oluşturmak isteyen ülkelerinin sayısının, sadece toptan ödemelerde kullanılmak üzere CBDC oluşturmak isteyen ülke sayısından daha fazla olduğu görüldü.

Ankete 81 ülke ve yargı bölgesinin merkez bankası katıldı. Bilindiği üzere, dünya gayri safi hasılasının %95’ine sahip olan 63 ülkenin merkez bankası BIS’in de sahibi konumunda…

Tartışmaların odağında

CBDC’ler özellikle 2021 yılında kripto paraların büyük kalabalıklar tarafından benimsenmesiyle daha çok tartışılmaya başlandı. Birçok ülkenin merkez bankası kripto paralara karşı çıkarken, CBDC’lerin kullanılması gerektiğini belirten açıklamalar yapıyor. Bunun sebebi ise CBDC’nin tamamen o ülkenin merkez bankasının kararlarına göre kullanılacak olması… Özellikle Çin’de halk, mahremiyet ihlali olacağı gerekçesiyle devleti,n çıkardığı dijital yuan’a sıcak bakmıyor.

Atlantic Council’in son çalışmasına göre dünya ekonomisinin %90’ına sahip olan 87 ülke şu anda CBDC çalışmalarını sürdürüyor. BIS anketinde sorulan soruyu cevaplayan merkez bankalarının %60’ı ise bu gelişmenin kendi CBDC çalışmalarını da hızlandırdığını belirttiler.

Ankete katılan %68’lik kısım ise “öngörülebilir bir gelecekte” CBDC’lerini çıkarmayı plânladıklarını aktardılar.

Sabit coin’ler ve diğer kripto paralar da inceleniyor

Anket katılımcılarına sadece CBDC’ler de sorulmadı. Sabit coin’ler ile diğer kripto paralar hakkındaki düşünceleri de sorularn merkez bankaları yetkililerinin bu konudaki görüşleri de değişkenlik gösterdi.

Merkez bankalarının %70’lik kısmı sabit coin’lerin para ve finans politikaları üzerindeki muhtemel etkilerini araştırdıklarını aktarırlarken, %25’e yakın kısım ise diğer kripto paraların kullanımı konusunda araştırma yaptıklarını belirttiler.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl