BIS başkanı Cartens: Kripto paralar gerçeklerle yüzleşti

Uluslararası Ödemeler Bankası (BIS) son raporunda CBDC'lerin önemine ve kripto paralardaki "yapısal sorunların verdiği zararlar"a değindi. Kirpto para topluluklarının sert eleştirilerine maruz kalan bir isim olan kurum başkanı Agustin Carstens ise, son düşüşlerin kripto paralardaki yapısal sorunların sonucu olduğunu belirtti ve "Şimdi gerçeklerle yüzleştiler" dedi.

Dünyadaki birçok önemli merkez bankasının çatı yöneticisi konumundaki Uluslararası Ödemeler Bankası (BIS), 2022 yılı Ekonomi Raporu’nda kripto paralara da değindi ve bu tür varlıklardaki birçok yapısal problemin, onların dünyada para iişlevi görmesini engellediğini belirtti.

“Devlet desteği olmazsa güvenilmez”

BIS başkanı olan ve genelde kripto para çevrelerinde çok fazla eleştirilen isimlerden biri konumundaki Agustin Carstens ise, CBDC’ler yani merkez bankalarının önemine vurgu yaptı ve “Devletin, vergilerden topladığı rezervleri kullanan ve arkasında devlet gücü olmayan bir otorite en sonunda güveni kaybeder” dedi.

“Kripto paralar gerçeklerle yüzleşti..”

BIS raporunda kripto paralara değinen ve Terra LUNA çöküşünden de bahseden Carstens, kripto paraların yer çekimine karşı koyamayacağı benzetmesini yaptı:

“Daha önce birçok bahsedilen sorunlar artık gerçeğe dönüştü. Sonuç olarak yer çekimine karşı koyamazsınız. Bir noktada gerçeklerle yüzleşmek zorunda kalırsınız. Son dönemde yaşanan düşüşler, daha önce teminatsız kredilerin tetiklediği gibi bir kğüresel krize sebep olmayacaktır yine de kayıplar ciddi seviyeye ulaşabilir. Kripto paraların şeffaf olmayan yönleri her anlamda belirsizlik yaratıyor. Bu tür problemler, yönetilebilir olmalıdır ama şu bir gerçek ki çok fazla bilinmeyen var”

“Bitcoin ve çeşitlerinin teknolojisi kullanılabilir”

Kripto paralar konusunda birçok merkez bankası gibi karşıt görüşte bulunan BIS, 42 sayfalık raporunda CBDC’lerin önemine değindi ve ilginç bir değerlendirmede bulundu:

“Merkez bankaları, Bitcoin ve ona benzeyen çeşitteki dijital varlıkların teknolojik faydalarından yararlanarak kendi para birimlerinin dijital versiyonlarını yaratabilirler”

BIS başkanı Carstens ayrıca dünyadaki CBDC’lerin sınır ötesi ödemelerde kullanılması ve burada da BIS’in koordinatör olarak yer alması gerektiğini de savundu.

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl