BIS yine kriptoyu hedef aldı: Finansal istikrarı daha da bozdu

Geçmişte "Bitcoin çökebilir" diyen Uluslararası Ödemeler Bankası'na (BIS) bağlı bir gruptan, kripto paralar hakkında yine olumsuz bir açıklama geldi. İçinde birçok ülkenin merkez bankası yöneticisinin bulunduğu grup, kripto paraların finansal istikrarı artırmadığını, tam tersi azalttığını belirtti.

Finansal İstikrar Danışma Kurulu adında ve BIS’e bağlı olan bir grup, kripto paralar hakkında olumsuz bir rapor yayımladı. İçinde ABD, Kanada, Arjantin, Brezilya, Meksika gibi ülkelerin merkez bankalarının temsilcilerinin olduğu grup kripto paraların finansal istikrarı azalttığını belirtti.

“Bu bir illüzyon…”

Bu durumun en çok, gelişmekte olan ülkelerde gözlemlendiğini belirten grup şu ifadeleri kullandı:

“Kripto paralar, özellikle enflasyonun yüksek olduğu ve gelişmekte olan ülkelerde, finansal istikrarın daha da bozulmasına yol açmıştır. Ödeme sistemlerinin ucuzlatıldığı ve kripto paraların bu anlamda işe yaradığı düşüncesi bir illüzyon ve yanılsamadır. Dolayısıyla, diğer birçok varlık grubu gibi kripto paralar da ‘riskli varlıklar’ kategorisinde bulunmalı ve o şekilde regüle edilmelidir”

Yazılan raporda ayrıca, gelişmekte olan ülkeler dışında da kripto paraların her geçen gün perakende yatırımcılar tarafından daha çok alınmaya başlandığı ve bu nedenle de kripto regülasyonlarının aciliyetinin olduğu ifade edildi.

Bilindiği üzere 1930 yılında kurulan ve “Merkez bankalarının merkez bankası” olarak bilinen BIS, ülkeler arası ödemelerin kolaylaştırılması ve finansal istikrarın sağlanması adına mücadele ettiğini iddia ediyor. Kurumun, hiçbir devletin ya da merkez bankasının üzerinde bir otoritesi ise bulunmuyor.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl