BIS raporu: 2015’ten sonra Bitcoin alanlar para kaybettiler

Uluslararası Ödemeler Bankası (BIS) son raporunda Bitcoin ve kripto paralara değindi. En büyük kripto paraya olumsuz bir bakış açısı olan kurum, raporunda 2015'ten sonra Bitcoin alan bireysel yatırımcıların çoğunun para kaybettiğini iddia etti.

“Merkez bankalarının bankası” olarak da bilinen ve kuruluşu 1930 yılına dayanan Uluslararası Ödemeler Bankası (BIS), karşı olduğu Bitcoin ve kripto paralar hakkında yeni bir rapor yayımladı. “Kripto şokları ve bireysel yatırımcı kayıpları” adı verilen raporda 2022 yılında Bitcoin ve Ethereum başta olmak üzere neredeyse her kripto paranın yaklaşık yüzde 75’lik bir düşüş yaşadığı ve yatırımcılarını zarar ettirdiği belirtildi.

“2015’ten sonra alanların çoğu kaybetti”

Hack olayları, çaldırılan ve kaybedilen paralara da değinilen raporda ilginç de bir iddiada bulunan kurum, 2015’ten sonra kripto para yatırımı yapan küçük yatırımcı grubunun büyük bölümünün para kaybettiğini ifade etti:

“Kripto para platformlarından elde edilen verilere göre 2015 yılından Aralık 2022’ye kadar kripto para yatırımı yapan kişiler Bitcoin anlamında kayıplar yaşadılar. Terra LUNA ve FTX’in çöküşü gibi olayların ise, kriptonun büyük kullanıcı tabanına rağmen, piyasa dışındaki unsurlara etkisi çok fazla olmadı. Bu da kripto para piyasasının aslında dışarıya etkisi olmayan bir endüstri olduğunu gösteriyor”

“Balinalar karidesleri yer”

Büyük volatilitenin de küçük yatırımcı için önemli bir dezavantaj olduğu belirtilen raporda, balinaların ve profesyonel trader’ların belli oranda kârlar elde edebileceği ancak küçük yatırımcının bu kişi ya da gruplarla mücadele edemeyeceği aktarıldı. Konuyla ilgili ise, “Dalgalı denizlerde balinalar karidesleri yer” yorumu yapılması da dikkat çekti.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl