BIS yetkilisi, küresel kripto regülasyonu için 2022’yi işaret etti

Uluslararası Ödemeler Bankası (BIS) İnovasyon Merkezi Başkanı Benoît Cœuré, mali düzenleyicilerin merkezi olmayan finanstaki hızlı büyümeninin bir uyarı alarmı olarak görülmesinin ardından önümüzdeki yıl kripto paralar için küresel bir çerçeve üzerinde anlaşmaya varmalarının muhtemel olduğunu söyledi.

Financial Times’a konuşan Cœuré, kripto para ve merkezi olmayan finans alanlarında üst düzey küresel ilkelerle ilgili görüşmelerin son aylarda yoğunlaştığını ifade etti.

Avrupa Merkez Bankası’nın eski yönetim konseyi üyesi olan Cœuré, iki yıldır BIS İnovasyon Merkezi’ne başkanlık ediyor ve bu görevi nedeniyle kripto politikası konusundaki uluslarası müzakerelerde önemli bir rol sahibi.

Cœuré, kripto para sektörünün çok hızlı büyüdüğünü, farklı şekillerde ana akım haline geldiğini ileri sürüyor ve bundan dolayı tutarlı bir regülasyonun zamanının geldiğini savunuyor. BIS yetkilisi, özellikle DeFi alanında regülasyona ihtiyaç olduğunun altını çiziyor. Cœuré’ye göre, DeFi’ın mevcut durumu, düzenleyicilerin artık görmezden gelemeyeceği şekilde potansiyel olarak yeni sistemik risk biçimleri yaratıyor.

Cœuré, sözlerinin devamında, 2022’de Avrupa, Birleşik Krallık, ABD, Çin gibi büyük ekonomilerin bu konuda farklı yollardan ilerlemesiyle küresel olarak tutarsız bir sistem üretme riski bulunduğunu ifade etti. BIS yetkilisi, kurumunun ev sahipliği yaptığı küresel maliye bakanlıkları ve düzenleyiciler grubu Finansal İstikrar Kurulu’nun tutarlı bir çerçeve üzerinde anlaşmak için en doğal yer olacağını ve 2022’de bunun gerçekleşebileceğini kaydetti.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl