Bitcoin haberleri - Uzmancoin - Kripto para ve altcoin

Bitci CEO’su Onur Altan Tan: Türkiye’den 5, yurt dışından 8 kulüple görüşüyoruz

onur-altan-tan

Yakın zaman önce Türkiye Basketbol Federasyonu’nun ana sponsorlarından biri olan ve Karşıyaka kulübü ile başarılı bir token satışı gerçekleştiren Bitci’nin CEO’su Onur Altan Tan, sorularımızı yanıtladı. Tan, Karşıyaka’dan sonra daha fazla kulübün yolda olduğunu, Türkiye’den 5 ve yurt dışından ise 8 kulüple görüşmeler yaptıklarını söyledi. Tan, Bitci olarak birçok ülkeye kapı açmaya hazırlandıklarını ifade etti ve kripto para piyasalarına ilişkin genel değerlendirmelerde bulundu.

Her ne kadar 2021 yılında fiyatlar baş döndürücü bir hızla artıyor olsa da aslında 2020 de Bitcoin başta olmak üzere kripto para piyasaları için tarihi yıllardan biriydi. Bitci için 2020 nasıl geçti?

2020’de her 210 bininci blokta bir gerçekleşen Bitcoin blok ödülleri yarılanmasının üçüncüsü gerçekleşti. İtici güç Bitcoin’deki yarılanmanın desteğiyle kripto para piyasası için 2020’nin parlak bir yıl olacağı öngörülüyordu. Her ne kadar pandeminin tüm piyasaları olumsuz yönde etkilemesi blok ödülü yarılanmasının fiyat üzerinde beklenen etkisini gösteremeyeceği düşünülse de lider kripto para kısa süre içinde toparlandı. Bitcoin özellikle yılın son çeyreğinde rekor üstüne rekor kırmasıyla gözde varlık haline geldi. Birçok uzmanın ifade ettiği gibi, Bitcoin’in 2020’deki yükselişi tüm zamanların en yüksek seviyesinin görüldüğü 2017’dekinden farklıydı çünkü bu sefer sahada kurumsallar var ve kurumsalların varlıklarını her geçen gün artırarak hissettirdiklerini görüyoruz. Bitcoin ve kripto para piyasasının geri kalanındaki bu yükselişin Bitci.com’a yansıması son derece olumlu oldu. Piyasaya yeni yatırımcı girişi bununla paralel olarak arttı. Platformumuza da daha fazla kurumsal ve bireysel kullanıcının katıldığını gözlemledik.

Bitci.com olarak her tip kripto para meraklısına ve yatırımcısına hizmet sunmak üzere çalışmalar yapıyoruz. Bunu çok rahat ifade edebilirim ki Bitci.com bir kripto para alım satım platformundan çok daha fazlasıdır. 2019-2020 yıllarında geliştirdiğimiz yerli ve milli BitciChain ve BitciPay gibi çözümlerimizle kripto paraların temelindeki Blockchain teknolojisini erişilebilir ve kripto paraları gündelik hayatta kullanılabilir kılıyoruz. 2020’de Blockchain teknolojisi odaklı yatırımlarımızdan biri olan Karşıyaka Taraftar Token’ını Karşıyaka Kulübünün taraftarlarıyla buluşturduk.

“Bitcichain ile yerel ve küresel pek çok şirketle iş birliği içindeyiz”

2021 yılı için Bitci.com’un yol haritasında neler var, hedef ve planlarınız nelerdir?

Bitci.com olarak 2021’de Türkiye’nin dışındaki birçok ülkeye kapımızı açmaya hazırlanıyoruz. Bunu yaparken Türkiye’deki kripto para topluluğuna olan desteğimizi de var gücümüzle sürdürmeye devam edeceğiz. Kripto para piyasası ve sporun büyük bir kesişim kümesine sahip olduğunun bilincindeyiz. Karşıyaka Taraftar Token’ı ile başlattığımız taraftar token çözümünü yerli ve yabancı pek çok spor kulübü ile sürdürmeyi planlıyoruz.

Ek olarak şirketleri Blockchain’e taşıma fikri doğrultusunda oluşturduğumuz Bitcichain ile de yine yerel ve global pek çok şirket ile iş birliği içerisindeyiz. Anlaşmalar son aşamaya geldiğinde duyurularını gerçekleştireceğiz.

“Çok yakında Karşıyaka’nın ikinci arzı başlayacak”

Bitci.com, önde gelen faaliyet alanı borsa olsa da aynı zamanda Blockchain alanına teknolojik anlamda önemli yatırımlar yapan bir şirket. Son olarak Karşıyaka ile bir token çıkardınız. Bu süreç nasıl geçti, hedeflediğiniz başarıyı elde edebildiniz mi?

Taraftar token’ları, oy verme hakkına sahip olduğunuzu gösteren ve kulübe özel ödüller ve deneyimler kazanmanızı sağlayan dijital varlıklardır. Taraftar token’ları, diğer kripto para birimleri gibi, VIP deneyimleri, özel ürünler, biletler vb. gibi diğer ‘ürünler’ ile değiştirilebilecekleri anlamına geliyor. Türkiye’nin köklü spor kulüplerinden Karşıyaka da spor dünyasındaki token furyasına, sağladığımız teknolojiyle dahil oldu. Bitci Teknoloji ile anlaşmaya varan kulüp, “Karşıyaka Token” adında özel bir token projesini hayata geçirdi.

Taraftarlar, ellerindeki token’larla kullanıma sunulacak uygulama üzerindeki ayrıcalıklı fırsatlardan yararlanacak ve bu token’ları BitciPay anlaşmalı tüm ürün ve hizmet alışverişlerinde kullanabilecekler. Taraftarlar ayrıca kulübün belli kararlarında söz sahibi olabilecek ya da sporcularla özel etkinliklere katılabilecekler. Token’lar aynı zamanda Bitci.com üzerinde de işlem görüyor ve alınıp satılabiliyor.

Karşıyaka Spor Kulübü’nün taraftarlar için ilk arzını Dünya Karşıyakalılar Gününde (19.12.2020) yaptığı Karşıyaka Token’ı büyük ilgi gördü. Blockchain dünyasında bir ilk olma özelliği taşıyan Karşıyaka Token’ı 12 iş gününde 3 milyon lira değerinde satıldı. Karşıyaka token aynı zamanda bu özelliği ile alışverişlerde kullanılan dünyadaki ilk taraftar token projesi özelliğini aldı. Çok kısa süre sonra ikinci arzı da başlayacak ve ardından kullanıcıların alım satımına açılacak. 

Spor kulüplerinin finansal olarak içinden geçtiği bu zorlu süreçte Bitci.com ve Bitci Teknoloji olarak böylesine önemli bir projenin içinde yer almaktan büyük gurur duyuyoruz. Taraftarın ve yatırımcıların yoğun ilgisiyle token’ların, kulüplere ciddi bir gelir sağlayacağını ve spor sektöründe kripto para piyasasının benimsenmesine önayak olacağını öngörüyoruz. Karşıyaka Spor Kulübü ile imza attığımız bu iş birliği kapsamında, taraftarlar bir yandan büyük bir tutkuyla bağlı oldukları kulüplerine sahip çıkarken bir yandan da özel içeriklere erişebilecek ama en önemlisi bunun karşılığında maddi değeri olan bir ürünün de sahibi olacak. Önümüzdeki dönemde iş birliğimizi geliştirecek, global ekonominin geleceği olarak gördüğümüz Blockchain dünyasının bizlere sunduğu fırsatları kucaklamaya devam edeceğiz.

“Türkiye’den 5, yurt dışından 8 spor kulübü ile görüşüyoruz”

Karşıyaka’dan sonra Bitci.com ekosistemine katılan daha fazla kulüp görecek miyiz?

BitciChain üzerinde hayat bulan Karşıyaka Taraftar token’ı ile başlayan taraftar token projelerine 2021 yılında yenilerini ekleyeceğiz. Şu anda Türkiye’den 5, İtalya’dan 2, İspanya’dan 3, İngiltere’den 2, Almanya’dan 1 spor kulübü ile görüşmelerimiz devam ediyor.

“Blockchain’deki tecrübemizi basketbol milli takımlarımız için kullanacağız”

Yakın zaman önce Türkiye Basketbol Federasyonu’nun ana sponsoru oldunuz. Bu anlaşma ne getirecek?

Bitci.com olarak Türkiye’de sporun, kulüplerin ve sporcuların yanındayız. Taraftar token’lar ile kulüpleri maddi olarak ayakta tutacak alt yapıyı sağlarken, sponsorluklarımızla da destek oluyoruz. Bu bağlamda 2021’de Türkiye Basketbol Federasyonu’nun ana sponsorlarından biri olduk.

Blockchain teknolojisinin bugün bizlere sundukları sadece buzdağının görünen kısmı. Özellikle spor alanında çok büyük potansiyeli olan bir teknoloji. Biz de Bitci.com olarak, bu teknolojiye Türkiye’de öncülük etmekten dolayı son derece mutluyuz. Attığımız bu imzalarla blockchain konusundaki bilgi birikimimizi ve tecrübemizi önce Türkiye Basketbol Federasyonu ve basketbol milli takımlarımız için kullanacağız. Son yıllarda ülkemizde basketbola duyulan ilginin de son derece arttığını gözlemliyoruz. Bu iş birliği kapsamında sunacağımız çözümlerle bir yandan izleyici deneyimini bir üst seviyeye çıkarırken bir yandan da ülkemizdeki basketbol sevgisini perçinlemeyi hedefliyoruz.

“Bitcoin daha değerli ve gözde bir varlık olacak”

2021 Bitcoin için inanılmaz bir yıl oluyor. Yılın geri kalanın nasıl devam etmesini bekliyorsunuz?

42 bin dolar seviyesine dayanarak 2021’e rekor fiyatla giriş yapan Bitcoin’in arkasındaki kurumsal desteği oldukça dikkat çekici ve önemli görüyoruz. Kurumsalların bu ilgisi ABD dolarının sürekli olarak zayıflamasının bir sonucu.

Bitcoin’in ortaya çıkışındaki misyonu kurumsalların ilgisini çekiyor. Bitcoin piyasaya ilk çıktığı günlerde bir kripto para, ödeme aracı olarak görülüyordu. Fakat zamanla bu değişmeye başladı ve bana göre olması gereken yere doğru evrilmeye başladı. Lider kripto para artık tıpkı emtialar gibi bir değer deposu olarak görülüyor. Bu, Bitcoin’i daha değerli kılıyor.

2021’nin Bitcoin ve diğer kripto paralar için regülasyonların ciddi ciddi konuşulduğu, uygulamaya başlandığı bir yıl olmasını bekliyoruz. Bu belki ilk aşamada kripto paraları olumsuz etkileyebilir ama zamanla onları daha güvenilir yatırım araçları haline getirecek. Regülasyonlarla özellikle daha fazla kurumsalın piyasaya giriş yapacağını düşünüyoruz. Bitcoin’in daha değerli ve daha gözde bir varlık haline gelmesi tüm bunların bir sonucu olarak karşımıza çıkacak.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl