Dolar milyarderi: Aile ofisini aradım ve ‘Bana 1 milyon Bitcoin alın’ dedim!

Social Capital CEO'su ve Virgin Galactic yönetim kurulu başkanı Chamath Palihapitiya, Bitcoin'le 2010'da tanıştığını, ilk yatırımını 2013'te yaptığını söyledi. Palihapitiya, Bitcoin ekosisteminin tanıdığı bir isim olan Wences Casares tarafından Bitcoin'e yatırım yapması konusunda ikna edildiğini belirterek "3 gün sonra aile ofisini arayıp 'Bana 1 milyon Bitcoin alın' dedim." şeklinde konuştu.

bitcoin

43 yaşındaki dolar milyarderi yatırımcı ve risk sermayedarı Chamath Palihapitiya, dünya ekonomisinin gidişatı ve Bitcoin’le ilgili fikirlerini paylaştı.

Bitcoin’le 2010’da tanıştığını ve ilk yatırımını 2013’te yaptığını belirten Social Capital CEO’su ve Virgin Galactic yönetim kurulu başkanı Palihapitiya, Unchained Podcast‘te değerlendirmelerde bulundu.

İnsanların başlarını öne eğerek çok çalıştığını ve az elde ettikleri kazançlarının da devletlerin yaptığı hatalarla erimesinin doğru olmadığını belirten başarılı CEO, “Bitcoin, bu kararları alanlar ve onların getirdiği sonuçlara karşı olduğunu gördüğüm tek varlık. Ayrıca günün sonunda herhangi bir varlık sınıfı ki bu, hisse senedi olabilir, emtia, gayrimenkul, ticari mal olabilir, tüm bunlar hükümetlerin çoğunu bir araya getiren kanuni bir çatı altında bir araya geliyorlar ve ona göre davranıyorlar” dedi.

“Aile ofisini aradım ve ‘1 milyon Bitcoin alın’ dedim”

Bitcoin’le 2010’da tanıştığını ancak Bitcoin ekosisteminin tanıdığı bir isim olan Wences Casares’in doğum günü için Las Vegas’a giderken kendisi tarafından BTC’ye yatırım yapılması konusunda ikna edildiğini belirten Palihapitiya, “3 gün sonra aile ofisini arayıp ‘Bana 1 milyon Bitcoin alın’ dedim. Böyle başladım. O dönem 80 dolar civarındaydı. BTC’yi anlamak için birkaç yıl geçti. Aslında teknik anlamda, işin mekaniği konusunda öğrendiklerimi unuttum bile. Bence bu detaylar artık önemli değil.” şeklinde konuştu.

“20 bin dolar olunca çıldırdılar ama ‘satmayın’ dedim”

Bitcoin’in ciddi bir artış yaşadığı 2017 yılına da değinen genç CEO, “20 bin dolar olunca ofistekiler adeta çılgına döndüler. Ben de ‘Bana hiçbir şey söylemeyin, fiyat önemli değil. Bilmek istemiyorum. Satmayın, psikolojik olarak da fiyattan etkilenmeyin. 10 bin, 20 bin dolar olup olmadığı önemli değil’ dedim. Zaten şu anda da fiyatı size söyleyemem, bilmiyorum” diyerek ilginç hikayesini anlattı.

“Ne kadar var gerçekten bilmiyorum”

Sahip olduğu Bitcoin’lerin, sistemdeki tüm Bitcoin’lerin yüzde 5’ine eşit olduğunu söylediği konusunda sorulan soruya da cevap veren Palihapitiya, “Şu anda tüm rakamın kaçta kaçına sahibim gerçekten bilmiyorum. Ama bu belirttiğiniz rakam kesinlikle değil. Evet, bir dönem agresif şekilde alıyorduk. Ama satıyorduk da… Çünkü fonlarım için hatta sadece kendim için aldığım da oldu. Bazen ortak olduğum şirketlerim için alıyordum. Bu yüzden gerçekten bilmiyorum. Evet, sahip olduklarım için mutluyum. Elime daha çok geçtiğinde de bunları Grayscale’e gönderiyorum, çünkü kendim uğraşmak istemiyorum açıkçası.” dedi.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl