İşte meşhur pizza olayındaki 10,000 Bitcoin’in akıbeti

Meşhur pizza olayına konu olan 10 bin BTC nerelere gitti? Bir kısmının borsaya, bir kısmının mevcuttaki en büyük Bitcoin cüzdanlarının birine bir kısmının da çeşitli cüzdanlara aktarıldığı ifade ediliyor.

bitcoin

Dün, Bitcoin Pizza Günü’nün 10. yıldönümü kutlandı. 18 Mayıs 2010 tarihinde Laszlo Hanyecz adındaki Macar bir bilgisayar progamcısı, BitcoinTalk forumuna BTC’leriyle iki büyük boy pizza almak istediğini, kendisi için pizza alıp gönderebilecek birini bulursa ona 10,000 BTC ödeyeceğini yazmıştı. Bu tarihten birkaç gün sonra, 22 Mayıs’ta Hanyecz aradığını bulmuş, bir İngiliz onun teklifini kabul etmişti. Florida’da yaşayan Hanyecz, Papa John’s’tan gönderilen pizzaları teslim alırken İngiliz Jeremy Sturdivant da 10,000 BTC’yi almıştı. Bu Bitcoin’lerin mevcut fiyatlarla toplam değeri tam 92 milyon dolar veya yaklaşık 625 milyon lira.

Bitcoin’ler adresten adrese gezdi

Peki, bu BTC’lerin akıbeti ne oldu? Konuyla ilgili CoinTelegraph’a açıklamalarda bulunan Blockchain analitiği şirketi Coinfirm’in kurucu ortağı ve CMO’su Grant Blaisdell, “Yıllar geçtikçe BTC’ler birçok farklı adrese taşındı. Bitcoin’lerin bazıları artık faaliyette olmayan bir borsaya giderken bazıları da çok değerli bir cüzdanda kaldı.” diyor.

Bir kısmı tarihe karışan Bitcoin borsası BTC-e’ye gitti

Blaisdell, sözlerinin devamında, bu BTC’lerin bir kısmının 2011 yılında açılan fakat artık tarihe karışan kripto para borsası BTC-e’ye gönderildiğini açıkladı. Şirket, 10,000 BTC’nin yüzde 5.79’unun da şu anda var olan en büyük Bitcoin cüzdanlarının birine gönderildiğini belirtiyor. Bu cüzdan, Bitcoin’deki en büyük 12. cüzdan ve içinde yaklaşık olarak 500 milyon dolar değerinde 54 bin BTC var. Blaisdell, “Adresi, borsa veya cüzdan gibi ticari bir tüzel kişiliğe bağlı görünmediğinden dolayı kimin kontrol ettiğini bilmiyoruz.” diyor.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl