Bitcoin’de 10 bin dolar hareketi bu kez farklı: İşte nedeni…

Bitcoin bugün 10 bin doların üzerine tırmandı. En büyük kripto para, Mayıs ve Haziran aylarında da bu seviyeyi görmüştü ancak şimdiki daha farklı bir temele sahip görünüyor.

Bitcoin, bugün Haziran ayının başlarından bu yana ilk defa 10 bin dolar seviyesini gördü. Lider kripto para, Bitstamp üzerinde 10 bin 200 dolara dokundu. Bir miktar geri çekilen Bitcoin, haberin yayına girdiği dakikalarda tam olarak 10 bin dolardan işlem görüyor.

Bitcoin, 10 bin dolara ulaşmasıyla 2017 yılındaki zirve seviyesine kadar uzanan direncin de üzerine çıkmış oldu. Bu direncin üzerinde kalmaya devam etmesi, yukarı yönlü hareketin sürekliliği için belirleyici olacak.

Öte yandan 10 bin doların bu kez farklı bir temeli var gibi görünüyor. Kripto para araştırma ve analiz şirketi Glassnode’un paylaştığı son verilere göre, fiyatın 10 bin dolara çıktığı daha önceki hareketlerin aksine bu defa Yok Edilen Bitcoin Günleri göstergesinde herhangi bir artış olmadı. Hatta fiyat 10 bin dolara yürürken azalma bile görüldü.

2011’de bir Bitcointalk kullanıcısı tarafından oluşturulan bu gösterge ne anlama geliyor? Burada amaç, esasen gerçek transfer değeri hacmine ulaşmak. Örneğin 100 BTC’niz var ve bir haftadır hiç hareket ettirmediniz. Bir haftanın sonunda bir başka adrese taşıdığınızda 700 Bitcoin günü yok etmiş oluyorsunuz. Bu 100 BTC’yi daha sonra birkaç farklı adrese daha aktarabilirsiniz. Bu durumda toplam transfer değeri büyük olsa da yok edilen Bitcoin günlerinin sayısı hâlâ 700’de kalır. Formül basit: Bitcoin’lerin sayısı, son taşındıkları günden bu yana geçen gün sayısı ile çarpılır.

Yok Edilen Bitcoin Günleri sayısı ve fiyatta değişimler, kaynak: Glassnode

Yok Edilen Bitcoin Günleri, Mayıs ve Haziran aylarında fiyat 10 bin dolara çıktığında büyük bir sıçrama göstermişti. Bu sıçrama bugünkü fiyat hareketi sırasında yaşanmadı. Mevcut durum, önceki hareketlerde uzun süredir tutulan coin’lerin nakde çevrildiği fakat aynı şeyin bu sefer gerçekleşmediğini anlatıyor.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl