Bitcoin haberleri - Uzmancoin - Kripto para ve altcoin

Bitcoin’de 100 bin dolara oynamayı sağlayan sözleşme işleme açıldı

Bitcoin fiyatının 2021'in Eylül ayında 100 bin dolar olma ihtimaline karşı pozisyon almayı sağlayan yeni bir sözleşme Deribit'te listelendi.

trader

Önde gelen kripto türev borsası Deribit, trader’ların Bitcoin fiyatının 100 bin dolar olma ihtimaline karşı pozisyon almalarına izin veren bir opsiyon kontratı listelemeye başladı.

Borsa, yaptığı duyuruda, söz konusu opsiyon sözleşmesinin vade tarihinin 24 Eylül 2021, kullanım fiyatının ise 100 bin dolar olduğunu bildirdi.

Deribit yöneticisi Luuk Strijers, konu hakkında dünkü açıklamasında, şu ana kadar 45 alım opsiyonun işlem gördüğünü ve birkaç trader’ın bu sözleşmelerde işlem yapmaya başladığını söyledi. Strijers ayrıca Eylül 2021’de sona eren 100 bin dolar kullanım fiyatlı sözleşmeyi listeleme kararının piyasa talebine dayandığını ve Deribit’in politikalarına uygun olduğunu ifade etti.

Opsiyon sözleşmeleri, alıcıya belirli bir tarihte veya daha öncesinde belirli bir fiyattan dayanak varlığı alma veya satma hakkı veren türev araçlar. Opsiyon alıcıları, bu alma ya da satma hakkını elde edebilmek için prim ödüyorlar. Alım opsiyonu (call option), bir varlığı satın alma hakkı, satım opsiyonu (put option) ise satma hakkı tanıyor.

Bir opsiyon sözleşmesi şu unsurlardan oluşuyor:

  • Dayanak varlık: Fiyatı üzerine spekülasyon yapılan varlık, burada Bitcoin.
  • Vade tarihi: Opsiyonun sona ereceği tarih. Bu tarihten sonra sözleşme geçerliliğini yitirir.
  • Kullanım fiyatı: Alıcının vade sonunda dayanak varlığı satın alma veya satma hakkına sahip olduğu fiyat seviyesi.
  • Opsiyon türü: Alım veya satım opsiyonu
  • Opsiyon fiyatı: Alıcının vade tarihindeki kullanım fiyatı üzerinden varlığı satın alma veya satma hakkı için satıcıya ödediği fiyat veya prim.

Deribit, Aralık ayının başlarında da kullanım fiyatı 36 bin dolar olan ve Ocak ayının sonlarında sona eren bir sözleşme daha işleme açmıştı.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl