100 milyon dolarlık Bitcoin olayında 20 yıl hapis istemi

Vitalii Antonenko, Bitcoin cüzdanını savcılığın takip etmesi ve hassas verileri sattığının anlaşılması üzerine 20 yıl hapis cezasıyla yargılanıyor. Antonenko, 94 milyon dolarlık bir dolandırıcılığına karışmakla itham ediliyor.

100 milyon dolarlık Bitcoin olayında 20 yıl hapis istemi

ABD Massachusetts Bölge Savcılığından 27 Mayıs’ta yapılan açıklamaya göre, New York’ta yaşayan Vitalii Antonenko, 94 milyon dolarlık bir Bitcoin kart programı dolandırıcılığına katılmakla suçlanıyor. Antonenko için istenen ceza 20 yıl hapis ve 500 bin dolar para cezası.

Geçen yıl havaalanında tutuklandı

Antonenko, Mart 2019’da New York’un John F. Kennedy Uluslararası Havaalanı’nda, Ukrayna’dan yüz binlerce çalıntı ödeme kartı numarası tutan cihazlarla geldiğinde tutuklanmıştı. Savcılığın iddiasına göre; şüpheli ve iş birlikçileri ödeme kartlarından verileri çalmak için korumasız ağlara SQL enjeksiyon saldırıları düzenlediler ve verileri elde ettikten sonra da yüksek ihtimalle çevrim içi yasa dışı satış yerlerinde para karşılığında sattılar.

CIA ajanı olduğunu iddia etti

Haziran 2019’da ise savunma makamı, sanığın psikolojik değerlendirmeye girmesini istedi. Bunun sebebi ise yapılan tutarsız açıklamalar ve sanığın, kendisinin CIA için çalışan gizli bir ajan olduğunu iddia etmesiydi. Polisin, Antonenko’yla birlikte yanında bulunan iki BTC cüzdanını da ele geçirdiği ve cüzdanların toplam 94 milyon dolarlık işlemlerde kullandığının da anlaşıldığı belirtildi. Antonenko’nun ayrıca, 140 bin dolarlık bir parayı da kendi kişisel cüzdan adreslerine yollamayı başardığı ve 2014 yılından itibaren düzenli olarak cüzdanlardan aldığı Bitcoin’leri itibari paralara çevirdiği tespit edildi.

Kıdemli ajan Peter Gannon’a göre, Antonenko Bitcoin’leri piyasa değerinin altına satıyordu. Bu da ondan para akladığı konusunda şüphelenilmesini sağladı.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl