Bitcoin haberleri - Uzmancoin - Kripto para ve altcoin

Bitcoin’in doğum gününde 10 yıldır uyuyan 1000 BTC daha hareket etti

Bitcoin'in 12. yaş günü dün kutlandı. Son dönemki rekorlar ile 3 Ocak günü daha da büyük anlam kazanırken, ilk blok çıkarıldıktan bugüne kadar tam 664 bin blok madenciliği yapıldı. Ancak BTC'nin doğum gününde dikkat çeken bir olay da yaşandı. 10 yıldan fazla süredir uyuyan 2010 yılının blok ödüllerinden yani Satoshi döneminden kalan bazı Bitcoin'ler hareket etmeye başladı.

bitcoin

Bitcoin’in 12. yıl dönümü ardı ardına rekorlarla birlikte daha büyük önem kazanırken fiyat da 35 bin dolar sınırına dayandı ve tam 3 Ocak’ta 34 bin 800 oldu. Bilindiği üzere 2008 yılında Satoshi, kripto para projesi hayalini birkaç arkadaşıyla paylaştıktan yaklaşık 3 ay sonra genesis blok ya da sıfır blok adıyla bilinen blok ödüllerini başlatmıştı. 50 Bitcoin ödüllü olan bu başlangıç (genesis blok) bloğu, Nakamoto tarafından haracanamayacak şekilde kodlanmıştı. Ayrıca ilk blok olan bu sıfır bloğunda da Satoshi bir mesaj yayımlamıştı:

“The Times 03/Ocak/2009… Şansölye, bankalar için ikinci kurtarma işleminin eşiğinde.”

Bu ilk başlangıç bloğunda sadece ödül olarak verilen ve harcanamayan 50 Bitcoin bulunmuyor, çünkü insanlar aynı zamanda bu adrese düzenli olarak çok küçük meblağlarda Bitcoin de yolluyorlar. Başlangıç bloğu bugüne kadar yaklaşık 2722 işlem gördü ve burada şu anda toplam 68.35 BTC hareket edemeyecek şekilde duruyor.

Bugünlerde bloklar 10 dakikada bir madenciler tarafından çıkarılıyor. Ancak başlangıç bloğundan sonraki birinci bloğun oluşması için 7 gün gerekmişti. Yazılım programcısı ve şu anda hayatta olmayan Hal Finney ilk işlemi ise 1. bloktan 3 gün sonra çıkan 9. blokta gerçekleştirmişti.

Satoshi Nakamoto’nun Aralık 2010’a kadar toplulukla zaman geçirerek ağın organize edilmesine uğraştığı biliniyor. Nakamoto’nun ağı başlatırken, Windows tabanlı kişisel bilgisayarını kullanarak 700 bin ilâ 1.1 milyon arasında Bitcoin çıkardığı tahmin ediliyor. Bu Bitcoin’ler çıkarıldıktan sonra bile Nakamoto tarafından hiç harcanmadı. Madencilik ödüllerinden kazanılan birçok coin, 10 yıldır neredeyse hiç hareket etmedi. Zincirüstü araştırma şirketi Glassnode konuyla ilgili olarak 18 Aralık 2020’de 1.78 milyon Bitcoin’in hiçbir zaman madencilik adresini terk etmediğini belirten bir tweet atmıştı.

Eski madenciler 2020’de harcamaya başladılar

Ancak 2020 yılında eski madenci ya da madencilerin, 2010 yılı blok ödüllerinden kalan bazı Bitcoin’leri düzenli olarak harcadıkları keşfedildi. Geçen sene harcanan bu Bitcoin’lerin, 2010 yılında 20’den 21. bloğa kadar yapılan madencilikten kazanılan ve elde edildikten sonra hiç kıpırdamayan coin’ler oldukları tespit edilmişti.

1000 Bitcoin çekildi…

Bitcoin.com’da yer alan habere göre, sürpriz bir şekilde bu madenci ya da madenciler, Satoshi Nakamoto döneminden kalma uyuyan başka bir büyük meblağ Bitcoin’leri 12. doğum gününde harcadılar. 3 Ocak 2021 gününde 2010’dan kalan 20 blok ödülü 664263. blokta harcandılar. Eski madenci, yaklaşık 33 milyon dolar değerindeki 1000 Bitcoin’i “35grPirp.” ile başlayan adrese gönderdi.

Dün taşınan 1000 BTC’ye ait döküm

BCH’ler de çekiliyor ama BSV’ler hareketsiz

İlk çekimden sonra da bu 1000 Bitcoin, bölüm bölüm daha önce harcanan Bitcoin’lerin gönderildiği çeşitli adreslere gönderildi. Eğer bu madenciler bir grup ya da kişiyse 21 blok ödülünü tamamlamak için önümüzdeki günlerde yeni çekimler de yapabilir(ler). Satoshi döneminden kalan blok ödüllerinin harcanması çok nadir olsa da 2020 yılında bu tür hareketlenmelerin artması da dikkat çekiyor. Öte yandan bu madenci(ler)in harcadığı BTC’lerin karşılığı olan BCH’leri de harcadığını belirtmek gerekir ancak BSV ödüllerine henüz dokunulmadı.

3 zincirin hepsinde 2010’dan kalan 21 blok ödüllerinin harcandığı tek tarih, geçen seneki büyük çöküş olan 12 Mart’tan bir gün önce yani 11 Mart’ttı.

“Harcandı” kelimesinin gerçek anlamı

Bu coin’lerin satılıp satılmadığı ya da gelecekte satılmasının planlanıp planlanmadığı bilinmiyor. “Harcandı” kelimesi burada aslında orijinal adreslerden çekilmeyi temsil ediyor ve coin’lerin borsada satıldığı anlamına gelmiyor. “Satoshi dönemi” vurgusu ise coin’lerin onunla alakalı olması demek değil. Sadece o dönem Satoshi’nin de bu işlerle aktif olarak ilgilendiği bir zaman dilimini işaret etmek için kullanılan bir terim.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl