‘Bitcoin’i 1000$ seviyesine indirebilecek 2 olay’

Ünlü ekonomi profesörü Panos Mourdoukoutas, Forbes’da yazdığı son yazıda Bitcoin’i 1000$ seviyesine indirebilecek muhtemel olaylardan bahsetti: Mourdoukoutas’ın yazısındaki o bölümler şöyle: Bitcoin er ya da geç son bulacak bir çılgınlıktır, her çılgınlığın sona erdiği gibi: Artan arz karşısında düşen talep. Ve bu olduğunda Bitcoin fiyatı 1000$’a dönebilir. Bitcoin’in temel değerini 1142$ olarak belirleyen bazı tahminlere göre… Fakat bunun olabilmesi biraz zaman alabilir. Baruch College’den Finans Profesörü Christos Giannikos, “Davranış ve beklentilerin rasyonalitesinin balonu önlemek için yeterli olmadığını uzun zamandan beri...

Ünlü ekonomi profesörü Panos Mourdoukoutas, Forbes’da yazdığı son yazıda Bitcoin’i 1000$ seviyesine indirebilecek muhtemel olaylardan bahsetti:

Mourdoukoutas’ın yazısındaki o bölümler şöyle:

Bitcoin er ya da geç son bulacak bir çılgınlıktır, her çılgınlığın sona erdiği gibi: Artan arz karşısında düşen talep. Ve bu olduğunda Bitcoin fiyatı 1000$’a dönebilir. Bitcoin’in temel değerini 1142$ olarak belirleyen bazı tahminlere göre…

Fakat bunun olabilmesi biraz zaman alabilir.

Baruch College’den Finans Profesörü Christos Giannikos, “Davranış ve beklentilerin rasyonalitesinin balonu önlemek için yeterli olmadığını uzun zamandan beri biliyoruz. Bir varlığın fiyatının temel değerine eşit olduğunu garanti etmek için yeterli olmadığı gibi.” diyor.

Ancak Bitcoin topluluğu, dijital para biriminin “spekülatif” bir varlık ve işlem ortamı olarak artan bir kabul gördüğü gerekçesiyle talebin yükselmesini bekliyorlar.

Talebin ters yönde itilmesine yardımcı olabilecek ve dijital para birimi için bu uyuşturucu etkiyi öldürebilecek birkaç şey var.

Bunlardan biri Bitcoin pazarında olmasa da 19. yüzyılın ortalarında kapitalizmin vahşi batı zihniyetini akla getiren bazı diğer dijital para birimi piyasalarında görülebilecek Lehman veya Enron tarzı dolandırıcılık olayı.

Büyük bir dijital para birimi dolandırıcılık olayı Bitcoin talebini iki şekilde baskı altına alabilir.

Mesela bankadaki mevduat sahiplerinin hesaplarını bozdurmak için topluca o bankaya hücum etmesi gibi hırsın yerini korkuya bıraktığı bir panik tarzı (Editörün notu: Amerika’da 2008 krizinde, Türkiye’de ise İmar Bankası döneminde yaşanmış bir durum, “Bank run” deniyor). Bu “halkın para birimi”nin büyümesini evcilleştirmek için büyük hükümetlere ve büyük bankalara çok gerekli olan o bahaneyi sağlayacaktır.

İkincisi ise kolay paranın sonu olurdu. Bu faiz oranlarını daha da yukarıya çekilmesi olabilir.

Yüksek faiz oranları Bitcoin talebine çeşitli şekillerde baskı uygulayabilir. Bunlardan biri daha yüksek faiz oranlarının Bitcoin satın almak için kullanılan paranın “fırsat maliyeti”ni artırması. Bitcoin’i “marjin” yoluyla satın alan ve özellikle dijital para birimi fiyat düştüğünde “marjin çağrıları” alacak yatırımcılar için durum böyle.

Yüksek faiz oranlarının Bitcoin fiyatlarına baskı yapmasının bir başka nedeni merkez bankalarına ve kontrol ettiği ulusal paralara “güvenilirlik” getirecek olması. Bu durum Bitcoin gibi alternatif para birimlerini halk nezdinde daha az çekici hale getirecektir.

Bunların yanı sıra Bitcoin’i yaratan teknoloji olan Blockchain, zaten halihazırda yaptığı gibi Bitcoin’e karşı rekabet eden farklı kripto para birimleri oluşturmak için kullanılabilir. Ethereum, Litecoin ve Ripple bunlardan sadece birkaçı.

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl