Bitcoin haberleri - Uzmancoin - Kripto para ve altcoin

127 BTC’yi yıllar sonra buldu ve tek seferde sattı: “Lükse kaçmayacağım”

2011’de kenara bir miktar Bitcoin koyan, daha sonra ise özel anahtarını kaybeden bir kişi, yıllar sonra hem de bir boğa koşusunun ortasında şifrelerini buldu ve 127 Bitcoin’ini yaklaşık 4 milyon 200 bin dolar karşılığında satmayı başardı. Kullanıcı, hikayesini Reddit‘te paylaştıktan sonra adeta hesabı mesaj yağmuruna tutuldu, röportaj talepleriyle doldu.

BitcoinHolderThankU isimli bir Reddit kullanıcısının hikayesi en büyük kripto paranın sert satışla mücadele ettiği şu günlerde yüzleri güldürdü. 2011 ve 2012’de bazı anketleri doldurması, internet üzerinde basit görevler tamamlaması ve video izlemesi karşılığında Bitcoin kazanan ve bu Bitcoin’leri de çeşitli çevrim içi oyunlarda para almak için harcamak isteyen kullanıcı, yıllar sonra dolar milyoneri oldu.

Aslında hiç kaybolmadı

Özel anahtar kelimelerini yıllar sonra bulan kullanıcı, aslında bu şifreleri hiç kaybetmemişti. O dönem kullandığı eski teknoloji bilgisayarını bir kenara koymuş, oyunlar için Bitcoin almayı da bırakmıştı. Daha önce aldığını da unutmuştu.

İşlem ücreti olarak yüzde 1 bile ödemedi!

22 Aralık günü özel anahtar kelimelerini bulduğunda, bunları nasıl güvenli bir şekilde satabileceğini düşündüğünü belirten kullanıcı, Reddit’teki ilk paylaşımında kendisine şüpheyle yaklaşanların da olduğunu belirterek satışın ekran görüntülerini de paylaştı:

“Anahtar kelimeleri bulduktan sonraki hafta Bitcoin’leri güvenli şekilde nasıl paraya çevirebilirim diye düşünüp durdum. En ucuz şekilde bunu yapmalıydım. Birçok tezgah üstü borsada (OTC) gezdim. En sonunda da BTC 33 bin 439 dolar fiyattayken BTC’lerimi sattım. Ödediğim işlem ücreti yüzde 0.15’ten de azdı”

127 Bitcoin’i tek seferde sattı ama pişman oldu

Bitcoin’lerinin hepsini satmayı başaran kullanıcı ise aslında 1 hafta daha bekleyebilseydi, kazandığı rakama 1 milyon dolar daha ekleyecekti. Geçmişe dönebilseydi asla tüm Bitcoin’lerini satmayacağını belirten “BitcoinHolderThankU” şu ifadeleri kullandı:

“Açıkçası 8-9 yıl HODL etmiş gibi hissediyorum. Kripto para yatırımcılarının büyük çoğunluğundan fazla… Eğer ikinci bir şansım olsaydı kesinlikle bu şekilde hareket etmezdim. Tüm BTC’leri satmazdım.”

“Lükse kaçmayacağım”

Anlık olarak para kazanan ve zenginliği bulan kişi lüksten kaçınacağını ve parasının büyük kısmını S&P 500’e yatıracağını belirtti:

“Piyangoyu kazanıp, daha sonra her şeyi mahveden kişiler gibi olmak istemiyorum. Daha önce yaşadığım normal hayatıma aynı şekilde devam edeceğim”

Toplam arzının 21 milyon olduğu Bitcoin’de yaklaşık 4 milyona yakın BTC’nin kayıp olduğu biliniyor. Bu konudaki en meşhur hikaye ise 2013’te kişisel Bitcoin’lerini sakladığı diski yanlışlıkla çöpe atan ve içindeki şifreleri kaybeden bir İngiliz’in 285 milyon dolarlık kaybı… Bu kişi 7500 Bitcoin kaybetmiş ve diski İngiltere’deki büyük çöplüklerde aramıştı.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl