Bitcoin’e yatırım yapan en az 20 büyük oyuncu ortaya çıktı

Grayscale Bitcoin Trust (GBTC) aracılığıyla kripto para Bitcoin'e yatırım yapan büyük kuruluşlar SEC verileriyle ortaya çıktı.

bitcoin

Geçtiğimiz çeyrek boyunca yaklaşık 20 önemli kurum, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’na (SEC) sunduğu belgelerle Grayscale’in Bitcoin fonu Grayscale Bitcoin Trust’a (GBTC) yatırım yaptıklarını ortaya koydu.

Grayscale Bitcoin Trust, kurumsal yatırımcıların dolaylı olarak Bitcoin’e yatırım yaptıkları Digital Currency Group’un bir iştiraki olan Grayscale Investments tarafından yönetilen bir fon.

En son rakamlara göre, Grayscale Investments’ın yönetimi altında 5 milyar 600 milyon dolarlık kripto para bulunuyor. Bunların 4 milyar 700 milyon dolarlık bölümünü ise sadece Bitcoin oluşturuyor.

30 Haziran itibari ile GBTC’nin en büyük yatırımcısı ARK Investment Management LLC ve Horizen Kinetic gibi yatırım şirketleri. Bu şirketlerin yönetimi altında sırasıyla 4 milyar 500 milyon dolar ve 5 milyar 400 milyon dolar varken GBTC’deki payları toplamda 100 milyon dolara yakın. Listede Rotschild Investment Corporation da var ancak bu şirketin Rotschild ailesi ile bir bağı yok.

Tablonun tamamı ise şöyle:

Öte yandan Bitcoin’e yatırım yapan kurumsal oyuncu sayısı bunlarla sınırlı değil. Grayscale, sadece küçük bir bölümünü temsil ediyor.

Örneğin New York merkezli yatırım devi Fortress Investment Group, 41 milyar dolarlık varlığıyla bu yılın başlarında artık faaliyette olmayan Mt. Gox Bitcoin borsasında alacaklı konumunda olan kişilere ulaşarak haklarını satın almayı teklif etti. Bunun dışında ünlü serbest fon yöneticileri Mark Yusko ve Mike Novogratz, şirketleri Morgan Creek ve Galaxy Digital ile kurumsal Bitcoin yatırımcılarına hizmet sağlıyor. Diğer yandan Bitwise Asset Management gibi şirketler de var.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl