Bitcoin haberleri - Uzmancoin - Kripto para ve altcoin

2010 yılından beri hareket etmeyen 1000 Bitcoin cüzdandan çıktı

2010 yılından beri hiçbir başka cüzdana taşınmamış olan 1000 BTC, bugün ilk defa hareket etti.

bitcoin haberleri

Bu sabah TSİ 10.00 civarında 10 yıldır uykuda olan büyük miktarda Bitcoin hareket etti. 2010 yılında madencilik yaparak bu BTC’leri elde eden kişinin, 20 blok ödülünün yanı sıra karşılık gelen Bitcoin Cash blok ödüllerini de harcadığı belirtiliyor. Toplamda 1000 BTC ve 1000 BCH taşınırken taşınan BTC ve BCH’lerin toplam değeri, mevcut fiyatlarla 27 milyon doları geçiyor.

Bitcoin.com’un bildirdiğine göre BTC’ler, 2010 yılının Ağustos ve Ekim ayları arasında üretildi. Aşağıdaki tablo, bugünkü hareketlerin bir dökümünü gösteriyor.

Bu yıl, 10 yıldır hareket etmeyen BTC’lerin taşındığına çok defa şahit olundu. Kripto para alanında bu tür coin’ler, “Satoshi dönemi coin’leri”, “uyuyan Bitcoin’ler” veya “zombi coin’ler” gibi ifadelerle adlandırılıyor. Tahminlere göre, on yıldan fazla bir süredir hareket etmemiş olan bir milyondan fazla coin bulunuyor. 18 Aralık 2020 tarihinde kripto para araştırma şirketi Glassnode, 1.78 milyon BTC’nin madenci adreslerinden, yani ilk üretildiklerinde gönderildiği adreslerden hiç başka bir adrese aktarılmadığını bildirmişti. Bu BTC’ler, dolaşımdaki arzın yaklaşık yüzde 10’u yapıyor. Öte yandan 4-5 milyon BTC’nin de sahipleri hayatlarını kaybettiğinden ya da şifreler yitirildiğinden sonsuza kadar ulaşılamaz olduğu belirtiliyor.

Bitcoin, haberin yayına girdiği TSİ 20.50’de 26 bin 725 dolardan alıcı buluyor.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl