Bitcoin için 2011’den ilginç tartışma: 3 dolar sürdürülebilir değil!

2011 yılında Reddit'te Bitcoin'in 3 dolarlık fiyatının sürdürülebilir olmadığı üzerine bir tartışma yapıldığı keşfedildi.

bitcoin

Reddit’te, 2011’de yapılan bir Bitcon paylaşımında 3 dolarlık fiyatın BTC için sürdürülebilir olmadığının belirtildiği ortaya çıktı.

Ünlü kripto para portföy yönetimi uygulaması Blockfolio’nun paylaştığı gönderide BTC’nin madencilik maliyetlerinden ötürü 3 dolarlık fiyatın fazla olduğu belirtiliyor.

O dönemden bu yana geçen 9 yıllık sürede ise BTC fiyatı yaklaşık 3 bin 866 kat yükseldi ve 3 dolardan 11 bin 750 dolara çıktı (bugünkü fiyat).

9 yıl önce yaşanan bu tartışmanın temeli ise BTC ve kripto paraların geleneksel piyasalarla kıyaslanmasına dayanıyor. O dönem konuyla ilgili yorum yapan ve takma ad kullanan bir Reddit kullanıcısı da Bitcoin madenciliği yapanların ayda yüzde 100’e yakın getiri elde ettiklerini hatta ticari elektrik kullanan küçük çaplı madencilerin bile yılda yüzde 20 kadar kâr ettiklerini belirtmişti.

Kullanıcı, yorumunda “gerçek dünyada” yüzde 20’lik kârın gerçekten çok iyi olduğunu, yüzde 100 ve üzerindeki kârların ise sürdürülebilir olmadığını belirtmişti:

“Bazı Bitcoin madenciliği hesaplayıcılarına baktığımızda, zirvede elde edebileceğiniz yüzde 100 sermaye getirisi bir şekilde sürdürülemez görünüyor. Ayrıca bedava elektrik alsanız dâhi, o zaman madencilik ekipmanlarına yatırılan sermayeden yılda yaklaşık yüzde 10-20 getiri elde edeceksiniz, ki bu hiç fena değil”

Bitcoin’in ilk çıktığı dönemden yaklaşık 2 yıl sonra yapılan bu tartışmanın çıkış noktası, o dönem ortaya çıkan yeni varlıkların parabolik yükselişler gösterebilmesiydi. 3 dolardan 11 bin 750’ye kadar gelebilen Bitcoin bunun yanında altyapısal anlamda da beklenmeyen ciddi gelişimler gösterdi.

Dünyanın en büyük bankalarından biri olan JP Morgan, kripto para borsalarını müşteri olarak kabul etmeye başlarken küresel anlamda en büyük vadeli işlem piyasalarından biri olan CME de kurumsal yatırımcılar için Bitcoin işlemlerini kolaylaştırdı.

Kripto para yatırım firması olan Grayscale de Grayscale Bitcoin Trust ile 6.1 milyar dolar değerden fazla varlık yönetiyor.

Öte yandan Bitcoin madenciliği sektörü ise bireylerin yapamayacağı kadar büyüdü ve milyar dolarlık bir endüstri haline geldi. Bitmain ve Canaan gibi dev şirketlerin değeri 300 milyon dolar ilâ 4 milar dolar arasında değişiyor.

Bitcoin hâlâ erken evrede mi?

Birçok endüstri uzmanı ise Bitcoin’in 11 bin dolarlık fiyatına rağmen haşla erken bir evrede olabileceğini söylüyor. Dolar milyarderi yatırımcı ve Gemini kurucusu Tyler Winklevoss konuyla ilgili olarak “Altın arzı galaksimizde sınırsız ancak Bitcoin arzı her zaman sabit kalacak. Uzun vadede bu varlıklar arasında kıyaslama olmayacak. Geleceğin altını Bitcoin olacak… Altın ise bugünün kumuna dönüşecek.” yorumunu yapmıştı.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl