Bitcoin piyasası, “2016’nın başlarına benziyor” – Tarihi dönemin öncesi

Grayscale'in son raporunda, Bitcoin'de mevcut koşulların 2016'nın başlarındaki döneme benzediği ileri sürüldü. Bu dönem, Bitcoin'in 20 bin dolara ulaştığı tarihi fiyat rallisinin hemen öncesi.

bitcoin

En büyük kripto para yatırım şirketlerinden biri olan Grayscale, mevcut Bitcoin piyasa yapısının Bitcoin tarihi boğa koşusuna başlamadan önce, 2016 yılının başlarıyla paralellik gösterdiğini söylüyor. Grayscale’in bu savı, Bitcoin fiyatının keskin bir şekilde yükselebileceğini anlamına geliyor.

Grayscale Araştırma Direktörü Phil Bonello, “Bitcoin’in Değerini Anlamak” başlıklı bir raporda, “Yatırımcılar, benzeri görülmemiş parasal ve finansal teşviklerin ortasında sürekli genişleyen parasal arzdan korunmanın yollarını arıyorlar. Bitcoin’in doğrulanabilir kıtlığı ve merkezi bir otorite tarafından kontrol edilemeyen arzı gibi benzersiz niteliklerinden dolayı bir değer deposu ve bu büyük parasal enflasyondan kaçınmanın bir yolu olarak kullanılabileceğine inanıyoruz.” diyor.

Son aylarda bazı önemli yatırımcılar, ABD hükümeti ve Fed’in ekonomiyi desteklemek için ortaya çıkardığı eşi görülmemiş teşvik paketlerinin bir sonucu olarak geldiğini gördüklerini enflasyona karşı Bitcoin’e yöneldi. Ünlü milyarder Paul Tudor Jones bunlardan biriydi. Daha yakın zamanda ise 1.4 milyar dolarlık piyasa değeriyle Amerikan devi MicroStrategy şirketi, 250 milyon dolar değerinde Bitcoin alımı yaptığını açıkladı.

Bu arada Bitcoin fiyatı da geçen yılın Haziran ayından beri en yüksek seviyesine tırmandı. Bu durum, Bitcoin yatırımcıları arasında tüm zamanların en yüksek seviyesinin geri gelebileceği yönünde yeni bir güven dalgası oluşturdu.

Grayscale raporunda, borsalardaki Bitcoin varlığında meydana gelen düşüşe de dikkat çekildi. Bu, yatırımcıların Bitcoin fiyatının yükseleceği beklentisi içinde olduğu ve kısa vadeli spekülasyonlardan ziyade uzun vadeli yatırımlara yöneldikleri şeklinde yorumlandı. Ayrıca şirket, günlük aktif adres sayısının 20 bin dolarlık rekor seviyeye ulaşılan 2017’den beri en yüksek noktada olduğuna vurgu yapıyor.

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl