Bitcoin 2023’ün ilk aylık kaybını yaşamak üzere: Yüzde 8’lik düşüş

Sene başında başlattığı büyük yükselişle 1 Ocak gününden bu yana %84'lük bir değer artışı yaşayan Bitcoin, daha sonraki aylarda da bu performansını sürdürdü. "Düşüşler ayı" olarak bilinen mayısta sert kayıplar gören en büyük kripto para, ayın son gününde de %2'den fazla düştü.

Bitcoin çarşamba sabahına 27 bin doların altına indiği bir hareketle başlarken mayıs ayını da düşüşle kapatmak üzere… Nisan ayı ortalarında 31 bin doları gören en büyük kripto para, eğer bu geceki kapanışını 29.200 doların altında yaparsa, 2023 yılında ilk kez bir ayı negatif olarak kapayacak.

Mayıs ayı başından bu yana yaklaşık %8’lik bir düşüş kaydeden Bitcoin’in bu negatif hareketi altcoin’leri çok daha olumsuz etkiledi. Birçok altcoin, dolar paritesinin yanı sıra, BTC paritesinde de değer kaybı yaşadılar.

Fed kararı belirleyici olacak

Uzmanlar Bitcoin ve diğer “riskli varlıklar”da orta-uzun vadede yükseliş beklerken, kısa vadeli hareketler için ise Fed’in faiz kararı bekleniyor. 13-14 Haziran günlerindeki FOMC toplantısından çıkacak olan faiz kararı en büyük kripto paranın kısa vadedeki yönü hakkında önemli bir fikir verecek. Analistler 25 baz puanlık yükselişle birlikte, bir duraksama ve artırım yapmama kararının da gelebileceğini söylüyorlar.

Bitcoin’de özellikle mayıs ayının son döneminde gelen düşüşler, Fed’in 25 baz puan artırım yapacağı beklentilerinin yükselmesiyle de yaşanmış olabilir.

CME’nin faiz artırım olasılıklarını gösteren FedWatch Tool sitesine göre, nisan ayı sonunda yüzde 14 olan 25 baz puanlık faiz artırım oranının, şu anki yüzdesi ise %52’ye dayandı. Özellikle iş gücü verilerinin Fed’in beklediği oranda gelmemesi ve ekonominin “yeterli derecede soğumaması” kurumun faiz artırım olasılığını daha da yükseltiyor.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl