Bitcoin haberleri - Uzmancoin - Kripto para ve altcoin

Bu Casascius Bitcoin’i 250 bin dolara satılıyor

İçinde gerçek 1 BTC bulunan bir fiziksel Bitcoin, geçtiğimiz günlerde popüler e-ticaret sitesi eBay’de 250 bin dolarlık bir fiyatla satışa çıkarıldı.

eBay'de satışta olan Casascius Bitcoin'i
eBay’de satışta olan Casascius Bitcoin’i

Peki bu Bitcoin’i 250 bin dolara listelenebilecek kadar özel yapan ne?

Söz konusu Bitcoin, esasında bir koleksiyon ürünü ve bundan 10 yıl önce üretimine başlanan Casascius Bitcoin’lerinden.

Casascius Bitcoin’lerinin hikayesi ise şu:

2010 yılının başlarında asıl adı Mike Caldwell olan “Casascius” ismindeki bir Bitcointalk kullanıcısı, içinde gerçek Bitcoin bulunan altın kaplama fiziksel Bitcoin’ler yaratmaya başladı. Her bir parçada hologramın altında gizli bir “özel anahtar” yer alıyordu. Ayrıca her bir coin’in dışında ilişkili Bitcoin adresinin ilk 8 karakteri kazılıydı.

Daha çok koleksiyon ve hediye amacıyla oluşturulan ürünler, 2013 yılının Kasım ayına kadar satıştaydı. Casascius Bitcoin’lerinin içinde 0.1, 0.5, 1, 10, 25, 100 ve 1000 Bitcoin bulunan farklı versiyonları vardı.

Mike Caldwell, Reuters
Mike Caldwell, Reuters

Zaman geçtikçe Casascius Bitcoin’leri giderek değerli hâle geldi.

Casascius serisine ait ve geçtiğimiz günlerde 250 bin dolar fiyatla satışa çıkarılan üründe ise 1 BTC’nin özel anahtarı saklı. Bu Casascius Bitcoin’ini satın alacak olan kişi, onu açıp içindeki 1 BTC’yi alırsa aynı zamanda 1 BCH, 1 BSV ve 1 BTG de elde edecek.

Bir başkası geçen hafta 150 bin dolara satıldı

Bu arada yine Casascius serisinden içinde 1 BTC bulunan bir başka koleksiyonluk fiziksel Bitcoin, 150 bin dolara alıcı buldu.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl