Dünyanın en büyük emeklilik fonu, Bitcoin’in tüm piyasa değerini 3 ayda kaybetti

Dünyanın en büyük emeklilik fonu olan, Japonya Devlet Emeklilik Yatırım Fonu (GPIF), Ocak-Mart döneminde 164.74 milyar dolarlık kayıp açıkladı. Bu, Bitcoin'in tüm piyasa değerine eş.

yanan-dolar

Dünyanın en büyük emeklilik fonu olan, Japonya Devlet Emeklilik Yatırım Fonu (GPIF) koronavirüs sebepli küresel borsaların düşmesini takiben Ocak-Mart dönemi için tam 164.74 milyar dolarlık (17.71 trilyon yen) kayıp bildirdi. Bu, büyük ekonomik krizin görüldüğü 2008 yılından bu yana en büyük çeyrek dönemlik düşüştü.

Reuters‘ın bildirdiğine göre, GPIF Mart sonunda biten üç aylık dönem için yüzde 10.71’lik kayıp açıkladı. Fon, bir önceki çeyrekte yüzde 4.61’lik kazanç açıklamıştı. Mart ayı sonuna kadar 150,6 trilyon yen varlık yöneten dev fon, küresel finans piyasaları tarafından da her zaman yakından izleniyor.

GPIF’nin 2001 yılında varlıklarını piyasada yönetme kararı almasından bu yana yaşanan en büyük kayıp olan bu zarar, Nisan ayında koltuğuna oturan fonun başkanı Masataka Miyazono için de büyük bir zorluk yaratacak.

Tokyo Borsası Nikkei ortalaması bu çeyrekte yüzde 18, Dow Jones Sanayi ortalaması ise aynı zaman diliminde yüzde 24 düştü.

Nisan ayında Fon varlık tahsisini revize ederek, yabancı tahvillerin payını 10 yüzde puanı artışla yüzde 25’e çıkardı. Yabancı ve yerli hisse senetleri hedefi değiştirilmeyerek yüzde 25’te bırakıldı.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl