Bitcoin’in 2017’deki muazzam artışının 5 nedeni

Bitcoin, 1000$ olduğu yıl başından bu yana 20.000$’a kadar yükselerek astronomik rakamlara ulaştı. Son zamanlardaki geri çekilmesine karşın hala piyasanın en değerli kripto para birimi. Analistler, 2017’de Bitcoin‘in fiyatını yukarı taşıyan birçok etkenden bahsediyor. Aşağıda en önemlilerinin bir listesine yer verdik: 1- Artan görünürlük Google aramaları ve sosyal medya verilerine göre Bitcoin’in görünürlüğü bu yıl olağanüstü bir artış yaşadı. “Bitcoin” terimi için Google Trends skoru yıl başındaki birkaç hafta boyunce sadece 5 iken Aralık ayında 100’e ulaştı. Sosyal medya analiz...

Bitcoin, 1000$ olduğu yıl başından bu yana 20.000$’a kadar yükselerek astronomik rakamlara ulaştı.

Son zamanlardaki geri çekilmesine karşın hala piyasanın en değerli kripto para birimi.

Analistler, 2017’de Bitcoin‘in fiyatını yukarı taşıyan birçok etkenden bahsediyor. Aşağıda en önemlilerinin bir listesine yer verdik:

1- Artan görünürlük

Google aramaları ve sosyal medya verilerine göre Bitcoin’in görünürlüğü bu yıl olağanüstü bir artış yaşadı.

“Bitcoin” terimi için Google Trends skoru yıl başındaki birkaç hafta boyunce sadece 5 iken Aralık ayında 100’e ulaştı.

Sosyal medya analiz şirketi Crimson Hexagon’un sağladığı verilere göre ise Bitcoin’le ilgili sosyal medya yayınlarının sayısı da Aralık ayında rekor seviyeye erişti.

Özellikle 2017 yılının son birkaç ayında fiyat artışının arkasındaki en önemli etken ana akım farkındalık ve kabul oldu. Birçok işletme Bitcoin’i bir ödeme yöntemi olarak kabul etti. Türkiye’den Kasap Döner gibi önemli bir şirket, geçtiğimiz günlerde Bitcoin’i 2018 yılında ödeme yöntemi olarak kabul edeceğini duyurdu.

Ek olarak film yıldızlarından banka başkanlarına kamuoyundaki önemli figürler Bitcoin’i tartıştı ve bu da genellikle fiyata pozitif yansıdı.

2- Yükselen yatırımcı ilgisi

Bitcoin’in meteorik fiyat artışıyla birlikte yatırımcı ilgisi de önemli bir büyüme gösterdi. Bu durum bir süre Bitcoin’e adeta havada yakıt ikmali yaptı.

Kurumsal paranın Bitcoin’e akışı son aylarda hız kazandı. Özellikle Kuzey Amerika’daki yatırımcılar hızla ekosisteme dahil olmaya başladı.

3- Düzenleyici ilerleme

Birkaç piyasa analisti Bitcoin’in yasal düzenlemelerindeki ilerlemeleri fiyatın yükselmesine yardımcı faktör olarak gösterdi. Özellikle Japonya’nın Bitcoin’i yasallaştırması bu konudaki en önemli gelişmeydi.

4- Bitcoin türevleri

Bu yıl CBOE ve CME gibi dünyanın en büyük vadeli işlemler borsaları, Bitcoin’de vadeli işlemleri başlattı. Kripto para yatırımcısı Oliver Isaacs, bu konuda “CME ve CBOE’nin devreye girmesi, kripto para dünyasına meşruiyet havası getirerek kurumsal yatırımcıları bu düzenlenmiş ortamda canlandıracak” diyor. Bir Blockchain şirketi olan Coinfirm’in CEO’su ve kurucu ortağı Pawel Kuskowski, türev işlemlerinin Bitcoin’i daha da popüler hale getireceğini söyleyerek benzer bir yorumda bulundu.

5- Güçlü momentum

Bitcoin, bu yıl artan görünürlük, ilgi artışı ve düzenleyici ilerleme gibi itici güçlerden faydalandı.

Natixis Investmenst Managers’ın baş piyasa stratejisti David Lafferty, “Bu temel kaynaklardan hiçbiri bu yıl Bitcoin yatırımcılarının göz kamaştıran getirilerinin bir kısmını bile yeterince açıklamıyor” diyor.

Son olarak dijital para borsası BitMEX’in CEO’su Arthur Hayes ve dijital para fon yöneticisi Jacob Eliosoff, olumlu geri besleme döngülerinin etkinliğine dikkat çekti.

Forbes

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl