7.7 milyon Bitcoin 5 yıldır kıpırdamıyor: Hodl mı yoksa kayıp mı?

Tüm dünyada yaşanan enflasyon problemi son yıllarda Bitcoin'i büyük ilgi duyulan bir yatırım aracı yaparken, kaybolan BTC sayısı ise her zaman merak konusu oldu. Bu konuda iki zincir üstü firma ise benzer çalışmalarda bulunarak yatırımcılara yol gösterdi.

Zincir üstü veri platformları IntoTheBlock ve Glassnode yaklaşık 19 milyon adet çıkarılmış Bitcoin’in ne kadarının kaybolmuş olabileceğiyle ilgili ayrı ayrı çalışmalar yaptılar.

IntoTheBlock’un çalışmasına göre 5 yıldan fazla bir süre boyunca arzın %29’luk kısmı hiç hareket etmedi. Şirket konu hakkındaki değerlendirmesinde “Bu rakamın büyük bölümünün kaybolmuş olma ihtimali yüksek” dedi.

IntoTheBlock’un çalışmasındaki benzer sonuç bir başka zincir üstü platform Glassnode’da da vardı. Şirketin bugünkü tweet’inde şu ifadeler yer aldı ve aşağıdaki grafik paylaşıldı:

“Tutulan ya da kaybolan Bitcoin sayısı son 5 yılın zirvesine çıktı. Rakam 7 milyon 781 bin 224 BTC oldu”

Bitcoin’in bugünkü fiyatına oranla çok daha ucuz olduğu hatta 1 doların altında olduğu dönemlerde yatırım yapanların bazıları, BTC’lerini tuttukları soğuk cüzdanların şifrelerini kaybetmeleri ya da o donanım cüzdanları bulamamaları nedeniyle yüz binlerce Bitcoin’in kayıp olduğu biliniyor. Bu durum alında Bitcoin’in 21 milyon olan arzının aslında çok daha az olduğunu ve ilerideki muhtemel arz şokunda fiyatın çok daha hızlı yukarı çıkabileceği yorumlarının yapılmasına sebep oluyor.

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl