Bitcoin haberleri - Uzmancoin - Kripto para ve altcoin

2

Bloomberg raporu yayınlandı: Bitcoin, 50 bin dolar yolunda gidiyor

Bloomberg'ün Aralık ayı kripto raporunda Bitcoin'in 50 bin dolar yolunda gittiği ve 2021 yılı için taban fiyatın ise 10 bin dolar olarak görüldüğü belirtildi.

Bloomberg emtia baş stratejisti Mike McGlone’un kaleme aldığı, “Bloomberg Aralık ayı Kripto Raporu” yayınlandı. 2021 yılına dair öngörülerin de olduğu raporda, en büyük kripto paranın 50 bin dolar yolunda gittiği ve 2021 yılı için taban fiyatın ise 10 bin dolar olarak görüldüğü belirtildi.

Raporda, bu yılın ilk çeyreğinde olduğu gibi riskten kaçınmada oluşacak bir azalmanın 2021 yılında Bitcoin’in 10 bin dolar desteğine geri dönmesine sebep olabileceği ifade edildi. McGlone, “2020 yılında en büyük kripto para çok daha sağlam bir duruma geldi. BTC yatırımcıları teknoloji bağımlılarından ve spekülatörlerden, küresel yatırımcılara kadar genişledi. Özellikle merkez bankalarının para basma politikası, gayri safi yurtiçi hasılalar karşısında borcun yükselmesi ve düşen BTC arzı bu durumu tetikleyen önemli etkenlerin başında geldiler. Bitcoin’in her geçen gün olgunlaşması, benimsenme hızını düşürebilir ancak talebin sürekli olarak artması ise aynı durumun daha hızlı yaşanmasına da sebep olabilir. BTC’nin fiyat keşif alanlarına kadar yükselmesi, finansal teknolojinin gösterdiği ilerlemenin bir yansımasıdır.” diyor.

10 bin – 50 bin dolar aralığında Bitcoin

Analist, 2021 yılında Bitcoin için potansiyel direnç seviyesinin 50 bin dolar olduğunu vurguluyor ve “Bize göre Bitcoin 2021 yılında da, makroekonomik ve teknik açıdan, arz-talep uyumuyla birlikte 50 bin dolar direnç hedefi yolculuğunda ilerlemesini sürdürecektir. Bu da 1 trilyon dolarlık piyasa değeri anlamına gelmektedir. 2017’den bu yana direnç noktası olan 10 bin dolar noktası, kritik seviyedeki bir destek noktası durumuna gelmiştir.” yorumunu yapıyor.

2020 ve Bitcoin’in ana akım benimsenme yılı

McGlone’ye göre, geriye dönüp bakıldığında 2020 yılı çok büyük ihtimalle Bitcoin’in ana akım benimsenmesinin gelişme yılı olarak görülecek. Analist, sözlerinin devamında “Regüle edilmiş borsa ürünlerine güçlü para girişi ve vadeli işlemler açık pozisyon sayısı ile kullanılan adreslerde artış, kurumsal şirket kasalarından ve bazı dolar milyarderlerinden gelen yatırımlar 2020 yılı fiyatının desteğinin 10 bin dolar olmasını sağladı ve bu noktayı güçlendirdi. Şu anki seviyenin altında kalmak daha da büyük zirvelere gidilmesini işaret etmektedir ancak yine de beklentimiz, fiyat-keşif bölgelerine gidilmesinin daha olası olduğudur. Grafiğimiz, 50 bin doları 2021 yılı için iyi bir direnç noktası olarak göstermektedir. Bu da 1 trilyon dolarlık piyasa değeri anlamına gelir ki, çıkarılan Bitcoin arzındaki yüzde 50’lik yeni bir düşüşle Aralık ayında oluşacak 350 milyon dolara yakın bir noktadan bu hedefe gidilmesi düşünülmektedir. 2016 yılında, günlük çıkarılan coin miktarının 1800’e düşmesini 2017 yükselişi takip etti. Benzer durum 2012-13’te de yaşanmıştı. Makroekonomik şartlardaki olumlu gelişmeler ve talep, Bitcoin için bunun daha fazlasına işaret ediyor.” değerlendirmesinde bulunuyor.

“2021’de Bitcoin direnci için 50 bin dolar iyi bir noktadır”

“Bitcoin’in temeli 2017’ye oranla çok daha sağlam olabilir”

McGlone, Bitcoin’in fiyatının birkaç ay 19-20 bin dolar aralığında oyalanabileceğini ifade ediyor. Bloomberg stratejisti, Mart ayındaki çöküşün Bitcoin’in temelini sağlamlaştırmış olabileceğini söylüyor ve şöyle diyor:

“Normal hızda yaşanacak bir olgunlaşma Bitcoin benimsenmesinin daha az bir hızla devam etmesini sağlayacaktır. Arzın azalması, talebin ciddi şekilde artması ve benimsenmenin her tarafa yayılması bunu tetikleyecektir. 2017’nin 1. çeyreğinde elde edilen üst noktalar burada rehber olarak alınacaksa, grafiğimize göre, Bitcoin birkaç ay 19-20 bin dolar aralığında oyalanabilir. Buradaki fark ise 2017’de günlük 1800 Bitcoin çıkarılırken şu an da bu rakam 900. 2017’nin başında sıfır olan vadeli açık pozisyonlar 1 milyar doların üzerine zıplamış durumda ve Grayscale Bitcoin Trust’ındaki fonlar 10 milyar dolara yaklaştı. Mart ayındaki çöküş Bitcoin’in temelini sağlamlaştırmış olabilir. 50 haftalık ortalamanın yüzde 40 altına düşmesi nadir yaşanan bir olay ve 2015 ile 2018’de yaşanan düşüşlere benzemektedir.”

Bitcoin’in 1 trilyon dolarlık bir piyasa değerine ulaşmasının zaman meselesi olduğunu iddia eden McGlone, son olarak Ethereum için yaklaşık 700 dolar seviyesini ‘yarı direnç seviyesi’ olarak niteledi.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl

1 yorum

  1. Barış Cevapla

    Ben bu filmi daha önce görmüştüm sonu kötü bitiyordu 🙂