Bitcoin haberleri - Uzmancoin - Kripto para ve altcoin

55,000 Bitcoin pişmanlığı: Şimdi milyarder olacaktı

İlk yıllarda dizüstü bilgisayarı ile madencilik yaparak 55 bin BTC elde eden eski Bitcoin geliştiricisi Martti Malmi, çarpıcı Bitcoin hikayesini paylaştı.

Eski Bitcoin geliştiricisi Martti Malmi, 55 bin BTC’sini satmasından duyduğu pişmanlığı Twitter’da paylaştı.

Bu Bitcoin’leri 2009-2010 arasında dizüstü bilgisayarında madencilik yaparak elde eden Malmi, “Bu pişmanlık verici bir durum ama öte yandan ilk Bitcoin’cilerle kişisel kazançtan daha büyük bir şeye önayak olduk.” dedi.

Bilinen ilk BTC/USD işlemini gerçekleştiren isim olan Malmi, 12 Ekim 2009 tarihindeki bu işlemde 5.02 dolar karşılığında 5 bin 50 BTC sattı. Malmi, daha sonra 2010 yılında bir süre BitcoinExchange.com’u işlettiğini belirterek “O zamanlar belirli bir kur yoktu ve burayı bir işletmeden çok bir Bitcoin musluğu gibi çalıştırdım.” ifadelerini kullandı. Malmi, burada da 30 bin BTC harcadı.

Bir stüdyo daire için 10 bin BTC harcadı

“Belki Fin kültürü, idealist zihniyet ve tecrübesizliğim nedeniyle para kazanmayı hiç düşünmedim.” diyen Malmi, 2011’de Bitcoin fiyatı 15-30 dolar ile zirve yaptığında Helsinki yakınlarında rahat bir stüdyo daire satın almak için 10 bin BTC sattığını belirtti. Malmi’ye göre bu hiç parası olmayan biri için büyük bir şeydi. Bitcoin geliştiricisi, sözlerinin devamında “Muhtemelen şu anda dünyanın en pahalı stüdyosu ama en azından iki pizzadan daha fazlasını aldım.” diyerek 2010 yılında iki pizza için 10 bin BTC ödeyen Laszlo Hanyecz’e gönderme yaptı.

Ardından bir junior yazılım geliştiricisi olarak çalıştığı ‘sıkıcı’ iş yerinden ayrılan Malmi, birkaç aylığına Japonya’nın Fukuoka şehrine Japonca öğrenmeye gitti. Burada dönemin en büyük kripto para borsası Mt. Gox’un Tokyo ofisini ziyaret eden Malmi, bir de oradan fotoğraf paylaştı.

2011 yılının Ekim ayı geldiğinde Malmi, büyük bir işletmenin Bitcoin kabul etmesini sağlamak için 1000 BTC’lik bir ödül teklif ettiğini belirtti.

Kalan BTC’lerini elde tutmayı planladığını ifade eden Malmi, 2012’de yeni bir iş bulmasının beklenenden uzun sürdüğü dönemde çoğunu fiyat 5 doların altındayken satmak zorunda kaldığını yazdı.

Malmi, sonrasında BTC satmayı bıraktı ve birikimlerini Bitcoin’de tutmaya başladı.

Bu tecrübeler Malmi’ye paranın önemli olduğunu ancak mükemmel bir yaşam sürmek için zengin olmaya gerek olmadığını öğretti.

Son olarak “Sonsuza kadar yaşayamazsınız. Kendinizden daha büyük bir şeyin peşinde koşmak hayata anlam katar.” dedi ve Bitcoin’in mucidi Satoshi Nakamoto’ya teşekkür etti.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl