Bitcoin fiyatını etkileyebilecek 8 kritik gelişme

SFOX'un son raporuna göre, Bitcoin'in fiyatını etkileyebilecek yakından izlenmesi gereken 8 önemli gelişme var.

Kripto para alım satım platformu San Francisco Open Exchange (SFOX) tarafından hazırlanan son volatilite raporunda Bitcoin fiyatını etkileme potansiyeline sahip yakından izlenmesi gereken kritik gelişmeler sıralandı.

1- Facebook Pay

SFOX raporuna göre, Facebook’un birkaç gün önce duyurduğu ve Libra veya kripto parayla herhangi bir ilişiği bulunmayan Facebook Pay’deki gelişmeler, Libra etrafındaki hissiyatı etkileyebilir ve bu da dolaylı olarak Bitcoin’e yansıyabilir.

Geçtiğimiz hafta Facebook, uygulamalar ağı için ödeme işlemlerini “Facebook Pay” adını verdikleri tek bir markada birleştirdiğini duyurmuştu. Bazıları bunu, regülatörlerin doğrudan Libra’ya yönelen düzenleyici incelemeleri atlatma girişimi olarak görüyor. Bu arada Blockchain uzmanı Prof. Dr. Emin Gün Sirer, Facebook Pay’ın Libra girişimlerini baltalayan bir proje olduğu yorumunu yapmıştı.

2- Çin’in kripto paralara yaklaşımı

Geçtiğimiz ayın sonlarında Çin Devlet Başkanı Şi Cinping’in Blockchain teknolojisine açık destek verdiği açıklamalarının ardından Bitcoin yüzde 40’ın üzerinde değer kazanmıştı. Buradaki önemli ayrım, ülkenin kripto paralara olan yaklaşımı. SFOX’a göre Çinlilerin kripto para alım satımına olan ilgisi ve yarattıkları hacim göz önüne alındığında, yönetimin kripto paralar hakkındaki tutumu konusunda artan netlik potansiyel olarak piyasa volatilesini ve fiyat hareketlerini artırabilir.

3- ABD ve Hong Kong’daki siyasi hareketlilikler

SFOX, ABD’de Trump’ın azil duruşmaları başladığından ve Hong Kong’daki siyasi karışıklıklar devam ettiğinden Bitcoin’e bilgisayar ve finansal okur yazarlığın yaygın olduğu bu iki yerden yeni bir ilgi olabileceğini vurguluyor. Şirkete göre, Çin’in Blockchain teknolojilerine olan yenilenmiş ilgisi ile ABD/Çin ticaret savaşının kripto para piyasalarına yansıması dikkate alındığında bu bölgelerde görülen daha fazla politik istikrarsızlık Bitcoin’i daha fazla insanın zihnine yerleştirebilir, bilhassa tatil sezonuna girilirken.

4- Çin’in halka arzlarla birlikte kripto para şirketlerine karşı duruşu

Dünyanın en büyük kripto para madenciliği şirketlerinden biri olan Canaan Creative, 28 Ekim’de ABD’de bir halka arz başvurusunda bulunmuştu. 400 milyon dolar elde etmeyi hedefleyen şirket, 20 Kasım’da Nasdaq’ta halka arz edilecek. Ayrıca bir başka madencilik devi Bitmain’in de ABD’de 300-500 milyon dolar arasında bir hedefle halka arz başvurusu yaptığı ortaya çıkmıştı. Her iki başvuru da Hong Kong Borsası’ndaki girişimlerin başarısız olmasının ardından geldi.

Bu halka arzların başarıyla gerçekleşmesi halinde ABD’lilere dolaylı da olsa Bitcoin’e geleneksel piyasalar üzerinden yatırım yapmak için yeni bir araç sağlanmış olacak.

Çin, geçtiğimiz günlerde, madencilik şirketlerine göz açtırmama politikasından döndüğünü göstermişti. SFOX, Çin’de görülecek daha fazla düzenleyici gelişmelerin BTC madenciliği sektörünü önemli ölçüde etkileme potansiyeli taşıdığını düşünüyor. SFOX’a göre, halka arzlar başarıya ulaşırsa faaliyet alanı kripto para olan diğer şirketler de benzer işlere girişebilirler ve bu da nihayetinde trader’lara geleneksel piyasalar yoluyla kripto para ekosisteminin daha fazla yönüne yatırım yapma olanağı verir.

5- Borsaların regülasyonlara tepkileri ve daha fazla yasal düzenleme

Hong Kong Menkul Kıymetler ve Vadeli İşlemler Komisyonu, 6 kasım’da kripto para borsalarının lisans başvurusunda bulunmasına ve lisans elde etmesine izin veren yeni kurallar yayınladı. SFOX’a göre, yasal açıdan netliğin artması, kripto para piyasalarının süregelen olgunlaşma sürecinde ve Asya kripto para piyasalarının gelişiminde potansiyel olarak olumlu bir işaret. Bu noktada yanıtsız olan soru, Hong Kong’da faaliyet gösteren borsaların son düzenlemeye uyup uymayacakları ya da düzenlemeleri atlatma girişiminde bulunup bulunmayacakları. Artan regülasyonları sektörün büyümesi ve olgunlaşması konusunda olumlu bir işaret olarak gören SFOX, borsaların tepkilerinin bu olgunlaşma seviyesi için hazır olup olmadıklarına dair bir gösterge sağlayacağı görüşünde.

6- Opsiyon sözleşmelerinin ilk performansları

CME, Bitfinex ve Bakkt önümüzdeki birkaç ayda Bitcoin opsiyon sözleşmelerini piyasaya sürüyor. Bakkt bunu 9 Aralık, CME 13 Ocak ve Bitfinex ise 2020’nin ilk çeyreğinde gerçekleştirmeyi hedefliyor.

SFOX, Bakkt’ın hacim bakımından zayıf başlangıcıyla beraber Bitcoin’de görülen düşüşten hareketle, piyasanın kripto paralara kurumsal ilginin göstergesi olarak kullanıma girecek sofistike yatırım ürünlerinin performansını izliyor olabileceğini kaydediyor. Şirkete göre, bu açılışlar, genel piyasayı etkileyebilir. SFOX, bu nedenle yeni ürünlerin piyasaya sürüldükleri anı yakından izlemeyi tavsiye ediyor.

7- Tatil dönemlerinde balina hareketleri

Önemli tatil dönemleri yaklaşıyor. Şükran Günü, 10 gün sonra, Noel’e yalnızca bir aydan biraz fazla bir süre kaldı ve Yılbaşı da öyle. SFOX, daha önce yaptığı araştırmada ortaya koyduğu gibi, Bitcoin ve diğer kripto paraların tarihsel olarak Şükran Günü, Noel ve Yılbaşı gibi tatil dönemlerinde önemli hareketler gösterdiğini belirtiyor.

8- BTC vadeli işlem sözleşmelerinin son tarihleri

BTC vadelileri için CME’nin bu ayki son işlem günü 29 Kasım. SFOX’a göre, tarihsel olarak vadeli işlem sözleşmelerinin son işlem gününe yaklaşılırken Bitcoin’in volatilitesi artıyor. Bu da fiyatları etkileyebilecek bir başka unsur olarak not ediliyor.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl