Amerika, Bitcoin’i kucaklıyor: Bankalara kripto para izni

Amerika'da bankaları denetleyen Para Birimi Kontrol Ofisi (OCC), ulusal bankaların müşterileri adına kripto para tutmalarına yeşil ışık yaktı. Kripto para sektörü, gelişmeyi coşkuyla karşıladı.

abd-banka

ABD Hazine Bakanlığı’na bağlı ve bankaları federal düzeyde denetleyen Para Birimi Kontrol Ofisi (OCC), bankaların kripto para saklama hizmetleri sunmalarına yeşil ışık yaktı.

OCC, henüz geçtiğimiz ay kripto paralar ve dijital varlıklarla ilgili eylemleri dahil olmak üzere bankaların dijital faaliyetleri konusnda halktan görüş talep etmişti. Bunun için 3 Ağustos son tarih olarak belirlenmişti. Yaklaşık 1.5 ay sonra banklara kripto para saklama onayı çıktı.

OCC tarafından yazılan konu hakkındaki açıklayıcı mektupta, “OCC, finansal piyasalar giderek daha teknolojik bir hale geldikçe bankalar ve diğer hizmet sağlayıcıların müşterileri adına geleneksel hizmetler sunmak üzere yeni teknolojilerden ve yenilikçi yollardan yararlanmaları için artan bir ihtiyaç olacağını kabul ediyor.” ifadeleri kullanıldı.

OCC’nin başında Brian Brooks bulunuyor. Brooks, göreve henüz iki aydan daha kısa bir süre önce gelmişti ve daha öncesinde kripto para borsası Coinbase’in hukuk işlerinin sorumlusuydu.

Brooks, bugünkü gelişme konusunda, “Emanet kasalarından sanal kasalara kadar bankaların bugün müşterilerinin finansal hizmet ihtiyaçlarının tamamını karşılayabilmelerini sağlamamız gerekiyor.” dedi.

ABD’de son dönemde bankacılık sektörü ve kripto paraların yakınlaşması anlamında önemli gelişmeler yaşanıyordu. Örneğin bankacılık devi JPMorgan, Coinbase ve Gemini borsalarıyla birlikte kripto para borsalarına bankacılık hizmetleri vermeye başlamıştı.

Staking hizmetleri de sunabilirler

Sadece kripto para saklama hizmeti değil, bankalar verilen onay kapsamında staking hizmetleri de sunabilirler. Dağıtılan basın bülteninde kripto para saklama hizmetlerinin pasif olarak kripto para anahtarları tutmanın ötesine geçebileceği vurgulandı.

Ne dediler?

Blockchain alanında önde gelen isimlerden biri olan Türk bilgisayar bilimci Emin Gün Sirer, “Bankalar artık kripto para saklama hizmeti sunabilirler. Bu büyük bir olay.” dedi.

Kripto para sektörünün önde gelen isimleri, gelişmeyi olumlu karşıladılar. Bitcoin yatırımcısı ve girişimcisi Alistair Milne, “Bu, bankaların Bitcoin’in saçma olduğu ve asla gözde olmayacağını söylerlerken arka planda regülatörlerden sessizce talep ettikleri bir şeydi.” yorumunu yaptı.

Ekonomi gazetecisi Erkan Öz’ün gelişme karşısındaki değerlendirmesi şöyleydi:

“Sözde uzmanlar: Bitcoin deneme sürümü, gel gel projesi, Trump Bitcoin’i yasaklayacak, kuantum bilgisayar falan filan…

Gerçek dünya: OCC Amerikan bankalarına müşterileri adına Bitcoin ve kripto para saklama hizmeti verme yetkisi tanıdı.”

Ünlü Bitcoin geliştiricisi Jeff Garzik ise “Bu kripto para sektörü ve benimsenmesi için olumlu bir gelişme. Piyasada bir dalga yaratacaktır. Aynı zamanda BitPay ya da Coinbase gibi kripto para alanındaki oyuncular için yeni rekabet demek. Kripto para dışından gelen rakipleri, alana daha kolay girebilirler.” ifadelerini kullandı.

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl