ABD, 300’den fazla Bitcoin hesabını ele geçirdi! 3 Türk’e suçlama

ABD Adalet Bakanlığı, terörizmin finansmanıyla mücadele doğrultusunda 300'den fazla kripto para hesabının ve milyonlarca doların ele geçirildiğini bildirdi.

bitcoin

ABD Adalet Bakanlığı’ndan bugün yapılan açıklamada, terör örgütlerine ait kripto para hesaplarına şimdiye kadarki en büyük darbenin indirildiği ilan edildi.

Bakanlık tarafından yayınlanan basın açıklamaya göre; El Kaide, Hamas, IŞİD ile bağlantılı örgütlerin finansmanına yönelik kampanyalar ortadan kaldırıldı.

Bakanlık, “Bu üç terör finansmanı kampanyalarının tümü, dünyanın dört bir yanından kripto para bağışları da dahil olmak üzere gelişmiş siber araçlara dayanıyordu. Her grup, terör kampanyalarına dikkat çekmek ve para toplamak için kripto parayı ve sosyal medyayı kullandı. Amerikan makamları, tamamı suç faaliyetine bulaşmış milyonlarca dolar, 300’den fazla kripto para hesabı, dört internet sitesi ve dört Facebook sayfasına el koydu.” dedi.

Bakanlık, Hamas’a bağlı El Kassam Tugayları’nın 2019 yılının başlarında sosyal medya sayfasında para toplamak için Bitcoin bağışı çağrısı yaptığını aktardı. Daha sonra bu çağrının alqassam.net, alqassam.ps ve qassam.ps gibi internet sitelerine taşındığı belirtildi. Terör örgütü, internet sitelerinde Bitcoin bağışlarının izlenemez olduğunu iddia ediyor, her bir bağışçı için oluşturulan benzersiz Bitcoin adreslserinin kullanılmasıyla anonim olarak nasıl bağış yapılacağına dair video eğitim sunuyordu.

Bakanlık, bu gibi bağışların anonim olmadığını vurgulayarak IRS, HSI ve FBI ajanlarının ortak hareketiyle El Kassam Tugayları’nın hesaplarına para gönderen ve buradan para alan 150 kripto para hesabının tümünün izlenerek ele geçirildiğini bildirdi.

İnternet sitelerinin altyapısını ele geçiren Amerikalı yetkililer, bu siteleri bir süre gizlice çalıştırdı. Bu süre zarfında terör örgütüne maddi destek sağlamak isteyen kişilerden para alınmaya devam edildi ancak bağışçılar parayı ABD’nin kontrol ettiği cüzdanlara gönderiyordu.

Üç Türk’e suçlama

Ayrıca ABD Columbia Savcılığı’nın M. A. ve H. K. ismindeki iki Türk’ü El Kassam Tugayları’nın bu operasyonuna dahil olarak para aklamakla suçladığı ifade edildi.

Bir diğer bağış kampanyası da büyük ölçüde Suriye merkezli El Kaide ve bağlantılı terör gruplarıyla ilişkili. Bakanlık, bu terör örgütlerinin terörizm hedefleri doğrultusunda Telegram kanallarını ve diğer sosyal ağları, kripto para bağışları almak için kullandığını açıkladı. Hatta bu işin arkasında olanların işlemleri gizlemek için karmaşık tekniklere başvurduğu belirtildi.

Sahte koruyucu ekipman satışı

Bir başka kampanya ise IŞİD için yürütüldü. Bu sefer, para toplamanın merkezinde Kovid-19 vardı. FaceMaskCenter.com adlı bir internet sitesi yoluyla sahte kişisel koruyucu ekipmanlar satılıyor, bu ekipmanların satışından elde edilen gelir terör örgütüne gidiyordu. İddiaya göre, sitenin arkasındaki isim IŞİD’in hack operasyonlarını yönetmekten sorumlu olan M. Ç.’ydi.

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl