Bitcoin haberleri - Uzmancoin - Kripto para ve altcoin

Bitcoin platformu Bakkt, ABD’de halka açılıyor

ABD merkezli, kurumsal odaklı Bitcoin alım satım platformu Bakkt’ın bir SPAC anlaşması yoluyla halka açılmayı plânladığı belirtildi.

Bloomberg’de yer alan habere göre; dünyanın en büyük borsası olan New York Borsası’nın ana şirketi Intercontinental Exchange’in çoğunluk hisselerine sahip olduğu Bakkt, boş-çek şirketi VPC Impact Acquisition Holdings ile iş birliğine giderek halka açılmayı hedefliyor. Şirketler arasındaki görüşmelerin olumlu yönde ilerlediği belirtiliyor.

Gelecek hafta resmen açıklanması bekleniyor

Bilindiği üzere SPAC yani “özel amaçlı satın alma şirket(ler)i” bir firmanın geleneksel halka arz süreçlerinden geçmeden halka açılmasını sağlamak için kurulur ve halka açılmak isteyen firma ile birleşerek onun kolayca bu statüye kavuşmasını sağlar. Şirketlerin birleşiminin gelecek hafta açıklanması beklenirken, birleşimin ardından kurumun 2 milyar dolar değerlenmesinin öngörüldüğü yazıldı.

Kripto para piyasasında başta Bitcoin’in vadelileri ve opsiyonları olmak üzere türev ürünleriyle bilinen Bakkt’ın, geniş dijital ürünleri kapsamında perakende yatırımcılar için sadakat puanları ve Bitcoin’i de içeren bir uygulama geliştirdiği biliniyor. Bakkt; Galaxy Digital, Boston Consulting Group, CMT Digital Ventures ve Pantera Capital gibi şirketlerden 300 milyon dolarlık yatırım almıştı.

2020 yılında büyük ilgi gören SPAC şirketler, Goldman Sachs’ın geçen sene hazırladığı verilere göre, ABD’deki 140 milyar dolardan daha fazla değer oluşturan yeni listelenen şirketlerin yüzde 52’lik dilimini oluşturuyordu.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl