Bitcoin ve altın, ABD ve Rusya’daki hareketliliğin ortasında yükseliyor

ABD ve Rusya'daki hareketlilikle birlikte hem altın hem de kripto para Bitcoin'in fiyatı yükselmeye başladı.

Akşam saatlerinde başlayan ABD ve Rusya’daki hareketliliğin nedeni merak ediliyor. Önce ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence, New Hampshire’daki programını iptal ederek acilen Washington’a çağrıldı. Aynı sıralarda Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin de programını iptal ederek Savunma Bakanı Sergey Şoygu ile görüşme kararı aldı.

Şimdi herkes bu iki önemli gelişme arasında bir bağ olup olmadığını merak ediyor.

Gelişmelerin basına yansımasının ardından iddialar havada uçuştu. Putin ile Şoygu’nun bugün 14 denizcinin hayatını kaybettiği, nükleer yakıtla çalışan bir Rus denizaltında yangınla ilgili görüşeceği belirtilirken ABD’nin İran’a müdahale edeceğine ilişkin söylentiler de var. Dahası bazıları hareketliliğin nedeninin Trump’ın sağlık sorunları olduğunu ileri sürdü.

Öte yandan Beyaz Saray Basın Yetkilisi Alyssa Farah, Pence’in Washington’a acil bir durum nedeniyle çağrılmadığını söyledi. Farah, resmi Twitter hesabından yaptığı açıklamada, “Başkan Yardımcısının Washington’da kalmasını gerektiren bir durum oluştu. New Hampshire’a yapacağı ziyareti yeniden ayarlamak için sabırsızlanıyor.” ifadelerini kullandı. Ek olarak bir başka Beyaz Saray yetkilisi, Voice of America’ya, Pence’in Washington’a dönmesinin Trump’ın sağlık durumuyla hiçbir alakası olmadığını açıkladı.

Bu arada Hürriyet Gazetesi New York temsilcisi Razi Canikligil, Trump’ın birkaç saate kadar İran’ın bazı nükleer tesislerine karşı operasyon yapabileceğini yazdı.

Altın ve Bitcoin birlikte yükseldi

Gelişmelerle beraber altın ve Bitcoin’deki artış dikkat çekti. Hareketliliğin ortaya çıktığı sırada altının fiyatı, 1392 dolardan birkaç saatte 1421 dolara kadar yükseldi. Diğer yandan hemen hemen aynı dakikalarda Bitcoin de 10,050 dolar seviyesinden 10,942 dolara kadar çıktı.

Altın, TSİ 23.45 itibari ile 1418 dolardan işlem görürken Bitcoin 10,822 dolardan alınıp satılıyor.

Altın ve Bitcoin grafikleri, TradingView
Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl