SEC’nin hedef aldığı 8 altcoin’de açık pozisyonlar sert düştü

BlackRock başta olmak üzere birçok şirketin spot Bitcoin ETF başvuruları ve yapılan güncellemeler Bitcoin'in 30 bin dolar üzerinde güçlü şekilde fiyatlanmasını sağlarken, opsiyon kontratlardaki açık pozisyonlar da ciddi şekilde arttı. Ancak aynı durumun altcoin'lerde görülmemesi dikkatlerden kaçmıyor.

altcoin-fiyat-grafik

Fed başkanı Powell’ın, haziran ayındaki faiz kararından sonraki konuşmasıyla 24 bin 700 dolara düşen Bitcoin bir hafta sonra ise 30 bin dolar seviyelerine çıkmıştı. Haziran ortasından bu yana buradaki seviyesini koruyan en büyük kripto paraya ise altcoin’lerin ayak uyduramadıkları görülüyor.

FTX çöküşünden bu yana en yüksek…

Kripto paralar konusunda önemli veriler sağlamasıyla bilinen Kaiko’nun araştırmasına göre; haziran ayının ikinci yarısında Bitcoin türev ürünlerine olan yatırımlar ciddi şekilde artmaya başladı. Bitcoin’de sürekli vadeli açık pozisyonlar, yılın ikinci çeyreğinde %12 artış kaydetti ve 8 milyar dolara ulaştı. Bu seviye ayrıca FTX çöküşünden bu yana görülen en yüksek rakam oldu.

Altcoin’ler ise çakılı kaldı!

Ancak aynı araştırma altcoin’lerdeki açık pozisyonların ise toparlanma gösteremediğini işaret ediyor. 9-14 Haziran arasında %40 düşen altcoin açık pozisyon değeri, hala son yılların en düşük seviyelerinde dolaşmaya devam ediyor.

Örnek olarak SEC’nin Binance ile Coinbase davalarında yatırım sözleşmesi olarak tanımladığı 8 altcoin’in (ADA, SOL, MATIC, FIL, SAND, MANA, ALGO ve AXS) toplam açık pozisyon değeri, yılın ikinci çeyreğinde yüzde 30 değer kaybetti ve şu anda da yaklaşık 480 milyon dolar civarında seyrediyor.

Bu grubun içerisinde açık pozisyonları en sert düşüş yaşayanlar ise ADA, SAND ve ALGO oldu. 3 altcoin’deki açık pozisyonlardaki erime ayrıca ikinci çeyrekte yüzde 40’ın üzerineydi.

Bitcoin’in dün akşamki yukarı yönlü sert fiyat hareketine de birçok altcoin’in ayak uyduramadığı ve token’ların aynı seviyelerde işlem görmeye devam ettiği de görülüyor.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl