Bitcoin işlemlerinde yeni rekor birkaç adım uzakta

Bitcoin blok zincirindeki günlük işlem sayısı bugün ciddi bir sıçrama gösterdi ve 450 bini aştı. Haftalardır istikrarlı bir artış görülen işlem sayısında yeni rekor seviye giderek yaklaşıyor. 450,000 seviyesi en son görüldüğünde Bitcoin'in fiyatı 17,000 dolardı.

Bir numaralı kripto para Bitcoin, küresel piyasalarda 5400 dolar seviyelerinde alınıp satılırken yeni bir rekor giderek yaklaşıyor.

Bitcoin blok zincirinde günlük işlem sayısı, geçtiğimiz yılın Nisan ayından bu yana istikrarlı bir şekilde artıyor. Nisan 2018’de 135,000 ile dibe vuran günlük işlemler, aylar ilerledikçe katlanarak yükseldi. Bugün Bitcoin blok zincirinde büyük bir sıçrama gerçekleşti ve işlem sayısı BitInfoCharts verilerine göre 454 bine tırmandı. Bu seviye en son görüldüğünde kripto para 17,000 dolardan alıcı buluyordu.

Bitcoin’de günlük işlem sayısı rekoru, fiyatın 20,000 dolar seviyesine yakın olduğu 14 Aralık 2017’de gerçekleşmişti. O gün günlük işlemler, 490 bin bandına ulaşmıştı. Bugün bu seviyeye oldukça yaklaşıldı fakat kırılamadı.

Günlük işlem sayısındaki artış göz önüne alındığında ilerleyen gün veya haftalarda 490 bin zirvesinin geçilmesi bekleniyor.

Bazı analistler, Bitcoin’deki işlem sayısının artmasının fiyata olumlu yönde yansıyacağını düşünüyor. Bu iddiayı daha ileri taşıyan bazıları, işlem sayısının yükselmesinin ayı piyasasının son bulduğu ve yeni bir boğa piyasasına girildiğinin işareti olarak değerlendiriyor. Örneğin ünlü Wall Street analisti Thomas Lee, CNBC’de katıldığı yakın tarihli bir programda bu tezi savunmuştu.

İşlem ücretleri, işlem sayısına oranla dipte

2017’deki rekor işlem seviyesi sırasında Bitcoin blok zincirinde tıkanıklık yaşanmış, onay bekleyen işlem miktarı tırmanmış ve işlem ücretleri de 30 doları geçmişti. Bugün yine o seviyelere benzer miktarda işlem gerçekleştirilse de onay bekleyen işlem miktarı yalnızca 5000’de ve işlem ücretleri de 1 doların altında. Bu tablo, Bitcoin teknolojisindeki ilerlemeyi açık bir şekilde gözler önüne seriyor.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl