Bitcoin borsası WEX, alan adını kaybetti

Dünyanın ilk Bitcoin borsalarından BTC-e'nin varisi olan WEX'in Yeni Zelanda'da kayıtlı alan adını kaybettiği ortaya çıktı.

Bir dönemin ünlü kripto para borsası BTC-e’nin yerini alan WEX, kullandığı wex.nz alan adını kaybetti. Yeni Zelenda Alan Adı Komisyonu’na (DNC) göre internet adresi sahte iletişim bilgileriyle kaydedilmişti ve bu nedenle komisyon tarafından askıya alındı.

Komisyon yukarıdaki adrese ek olarak wexbet.nz, wexcash.nz, wexcoin.nz, wxcash.nez ve wxcoin.nz gibi bir dizi başka alan adlarını da askıya aldı. Karar, düzenleyici kuruma gelen çok sayıda şikayetin ardından alan adlarının her bir için sağlanan kayıt bilgilerinin doğruluğu ile ilgili yürütülen soruşturmanın ardından alındı.

Geçtiğimiz Pazartesi günü komisyon tarafından yapılan açıklamada alan adlarını kaydeden kişinin iletişim bilgilerinin doğrulanamadığını bildirdi.

Ancak WEX, çok geçmeden yeni bir alan adıyla tekrar faaliyete girdi. Borsanın resmi Twitter hesabından yapılan açıklamada yeni adresin wex.link olduğu açıklandı fakat platform BTC’nin mevcut fiyatı 8,500 dolar olarak göründüğünden muhtemelen çalışmıyor.

WEX, Rusya’nın en eski kripto para borsası BTC-e’nin varisi. 2011 yılında kurulan BTC-e, geçen yaza kadar Rusça konuşan kripto para topluluğu için bir numaralı kripto para platformuydu. Borsa, 2017 yılının Temmuz ayında şüpheli ortaklarından Alexander Vinnik’in Yunanistan’da tutuklanması sonrası çevrimdışı duruma geçmişti.

Vinnik, Mt Gox hack’inde çalınan on binlerce BTC de dahil olmak üzere borsada 4 milyar dolar aklamakla suçlanıyor.

BTC-e, Vinnik ile bağlantılı olduğunu her zaman reddetti. Borsa, Eylül 2017’nin ortalarında WEX adı altında tekrar açıldı. Singapur’da kayıtlı olan yeni şirket, Şeyseller Adaları’nda kayıtlı BTC-e’nin işletmicisi Canton Business’ın sahipleriyle bir bağlantısı olmadığını öne sürüyor.

Öte yandan WEX, BTC-e müşterilerinin kayıplarını telafi etmeyi kabul etmişti. WEX’in sahibi ve yöneticisi Dmitriy Vasiliev, BTC-e’nin altyapısının ve kalan varlıklarının satın alınması konusunda pazarlık yaptığı belirtiliyordu. Yeni platform, eski arayüzü ve hatta BTC-e kullanıcılarının orijinal hesaplarına bile korudu.

Haber: Bitcoin.com

→ NICK CORE: BITCOIN’DE KAPİTÜLASYON SEVİYELERİNE ULAŞMADIK

En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl