Bitcoin haberleri - Uzmancoin - Kripto para ve altcoin

Ali Ağaoğlu: “Bitcoin alınmaz” dediğimde fiyat 200 dolardı

Ali Ağaoğlu, BtcTurk CEO'su Özgür Güneri ile birlikte BtcTurk'ün Youtube kanalında yayınlanan Kriptometre programına katıldı. Blockchain'i "müthiş bir teknoloji" olarak niteleyen Ağaoğlu, "Bu teknoloji var ve hayatımızda olmaya devam edecek" dedi. Ayrıca Ağaoğlu, ilk olarak "Bitcoin alınmaz" dediğinde fiyatın 200 dolar olduğunu söyledi.

Milliyet Gazetesi yazarı ve ekonomist Ali Ağaoğlu, BtcTurk CEO’su Özgür Güneri ile birlikte BtcTurk’ün Youtube kanalında yayınlanan ve Ebru Baki’nin sunduğu Kriptometre programının konuğuydu.

Lider kripto para, 2017’nin Aralık ayında neredeyse 20,000 dolara dokunduğu dönemde o seviyeden Bitcoin almayı tavsiye etmeyen ve öngörüsünde haklı çıkan Ağaoğlu, “İlk olarak ‘Bitcoin alınmaz’ dediğimde fiyat 200 dolardı.” dedi.

Henüz Bitcoin almadığını ancak nasıl yapacağını bildiğini belirten ekonomist, “Merkezi yapıların yerini dağıtık yapılara bırakacağı bir dünyaya doğru gidiyoruz. İhtimaldir ki onu göreceğiz. Bitcoin’i şu anda bir deneme olarak görüyorum. Arkasındaki Blockchain, anladığım kadarıyla çok büyük bir değişim yaratacak. Taslak olan bu kripto paraların bir şekilde evrim geçireceklerini öngörüyorum.” şeklinde konuştu.

“Dandik paralarını fonlamak için Bitcoin sattılar”

Programın bir bölümünde konu, Bitcoin’de Bitcoin Cash, Bitcoin SV ve Bitcoin Gold gibi çatallanmalar ortaya çıktığında oluşan değer kaybına geldi.

“Onların Bitcoin ile hiçbir alakası yok” diyen BtcTurk CEO’su Güneri, “Bitcoin gibi davranmaya çalışan ancak Bitcoin ile alakası olmayan dandik kripto paralarını fonlamak için ellerindeki Bitcoin’leri sattılar. İyi ki satmışlar, bunu gitti başka insanlar aldı, daha fazla yayıldı. 3000 dolara kadar düşen fiyat bugün yine 7-8 bin dolarlarda. Diğer kripto paraların adında Bitcoin geçmesi hiçbir şey ifade etmiyor.” yorumunu yaptı.

“Bitcoin’i kontrol edebilmek için vadeli kontratları çıkardılar”

Öte yandan Ali Ağaoğlu, vadeli kontratların Bitcoin fiyatını kontrol edebilmek için piyasaya sürüldüğünü iddia etti.

Ağaoğlu, “İnterneti kapatamıyorsunuz. Kapatamadığınız sürece Bitcoin blok zinciri her halükarda çalışmaya devam edecek. Devletler bunu kontrol etmeye kalktıklarında ister derin internet deyin, ister internetin ağabeyleri deyin, birileri bunun mutlaka bir yolunu bulacaklar. Devletler o kadar hızlı değiller, yaratıcı değiller. Devlet olarak örneğin ABD dedi ki, ben bunu kapatamıyorum, kontrol edemiyorum, bunu nasıl yapabilirim ve sonra vadeli kontratları çıkardılar. Vadeli kontrat ne Bitcoin’in kendisi ne kripto para, hiçbir şey değil. Fiyat 18,000 dolara fırladığında bir şekilde kontrol edebilmek adına bunları piyasaya sürdüler. Ben de olsaydım aynı şeyi yapardım. Hatta ben onlardan önce bunların sistemi bir şekilde normalize etmek için vadeli kontratlar çıkaracaklarını söylemiştim. Bir şeyin fiyatı sonsuza dek çıkamaz.” dedi.

Dolar tahmini

Son olarak Türk Lirası’nı değerlendiren ekonomist, önümüzdeki sene Mart ve Haziran ayları arasında 6.40 – 6.52 gibi bir hedefi olduğunu söyledi. Ağaoğlu, “Dolar yükselecek. Yılı 6’nın altında kapatırız. Önümüzdeki yılda Suriye savaşının biteceğini, bunun bizim için pozitif olacağını düşünüyorum ama Mart ve Haziran bölgesinde bir sıkıntı bekliyorum. 7.22’yi beklemiyorum. 6.40 – 6.52 gibi bir hedefim var orada. Türk Lirası’nın faiz avantajı ve cazibesi azalmış durumda.” değerlendirmesini yaptı.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl